Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

Kiknek tud segíteni az Egyszülős Központ? (TÁLENTUM, 8. rész)


haromkiralyfi.hu / 2020.05.07.


Sokféle egyszülőség van, de a gondok egyformák

Korrepetálás, önéletrajzírás, családterápia, mediáció, vállalkozásfejlesztés – az egykori kormányszóvivő, Nagy Anna által alapított és működtetett Egyszülős Központ tevékenysége rendkívül sokrétű. A gyereküket vagy gyerekeiket egyedül nevelő szülőkre a koronavírus-járvány idején még nagyobb teher szakad, hiszen egyedül kell megoldaniuk azt, amit sokszor ketten is alig lehet. Több százezren élnek ilyen helyzetben Magyarországon, több önkéntesükkel nekik nyújt támaszt az Egyszülős Központ.

Kiknek, és miben, milyen helyzetben tud segíteni az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány? 

Magyarországon ma kb. 300 ezer olyan család él, ahol vagy csak anya vagy csak apa neveli a gyerekeket. Több mint félmillió gyereket érint ez az élethelyzet. Az egyszülős gyerekek más esélyekkel indulnak, mint azok, akiket a szüleik közösen nevelnek fel. Az alapítványunk 15 éve jött létre, hogy segítse ezeket a családokat, akik – bármilyen sokan is vannak – valahogy még mindig láthatatlanok a társadalomban, pedig a magyar lakosság közel 10%-a egyszülős családban él. Furcsa ellentmondás ez. Egy család több okból is válhat egyszülőssé: van, ahol különválik egy pár, van, ahol meghal valamelyik szülő, van úgy, hogy az anyuka már a kezdetektől egyedül van a gyerekével – akár azért, mert ő döntött úgy, akár azért, mert a párja – és olyanok is vannak, akik egyedül fogadnak örökbe gyereket. A sokféle élethelyzetben mégis sok közös van: az egyszülőség az élet minden területére kihat, hiszen befolyásolja a gyerek életkörülményeit, a kapcsolattartását a másik szülőjével, az egyedül nevelő szülő munkavállalási lehetőségeit, egészségi állapotát, magánéletét és természetesen a család anyagi lehetőségeit, szociális biztonságát vagy bizonytalanságát és a társas kapcsolataikat. Az alapítványnál és az alapítvány által működtetett Egyszülős Központban erre a sokszínű élethelyzetre igyekszünk válaszokat, segítséget, támogatást nyújtani.

Külön közösségi teret is működtettek egy ideje, Egyszülős Központ néven. "Békeidőben" milyen programok, lehetőségek várják itt a találkozási ponton az egyedülálló szülőket?

Az Egyszülős Központ május végén lesz kétéves – ezt a születésnapot most csak virtuálisan tudjuk megünnepelni. Az elmúlt közel két évben több mint hetven féle programunk, szolgáltatásunk volt és több mint 7600 családot értünk el a központ „békebeli” szolgáltatásaival. A saját évtizedes tapasztalataink, a személyes élményeink és egy kutatás eredménye adta azt a keretet, amiben most működünk. A tevékenységünket hat nagy csoportba lehet osztani:

1. Segítségnyújtás krízishelyzetben

  • jogi tanácsadás
  • pszichológiai, gyerekpszichológiai segítségnyújtás
  • a szülők közötti mediáció
  • adományok (ruha, tartós élelmiszer, tanszer)
  • támogató csoportok

2. Segítségnyújtás a munkavállalásban

  • egyéni tanácsadás, önéletrajzírás, interjúfelkészítés
  • „visszatérés a munkába” program kismamáknak
  • nyelvi és szakmai képzések
  • START-vállalkozásfejlesztési inkubátorprogram
  • vállalkozásfejlesztési tanácsadás
  • állásbörzék

3. Közösségépítés

  • tematikus és önsegítő csoportok, klubok
  • művészetterápiás csoportok szülőknek
  • testi-lelki egészségvédő programok
  • közösségfejlesztő projektek
  • ünnepekhez, jeles napokhoz kapcsolódó
  • kézműves foglalkozások, rendezvények

4. Szülősegítő programok

  • Szülők Akadémiája
  • „digitális szülő” programok
  • családterápia

5. Gyermekprogramok

  • táboroztatás, nyaraltatás
  • korrepetálás 8-17 éves korig
  • felvételi előkészítő
  • “Kamaszpanasz”: szülő-serdülő mediáció
  • drámapedagógia
  • tematikus kézműves foglalkozások

6. Megelőzés

  • mozaikcsaládos rendezvények
  • önsegítő csoportok mozaikcsaládban élőknek
  • mediáció

Természetesen a programjaink, szolgáltatásaink listája folyamatosan bővül, változik, hiszen az az elsődleges szempont, hogy mindig a családok igényeihez és szükségleteihez igazodjunk.

Mi a tapasztalat, mi okozza a legtöbb gondot, feszültséget a járvány okozta nehézségek idején? Milyen jellegű kéréssel, kérdéssel fordulnak hozzátok az egyedülállóként gyereket nevelő szülők?

A most kialakult rendkívüli helyzetben az egyszülős családok vannak az egyik legnehezebb helyzetben, hiszen egyetlen szülőnek kell ellátnia azokat a feladatokat, amelyeket a mostani helyzetben gyakran még két szülő sem tud megoldani. Ebben a krízishelyzetben még nagyobb szükségük van a segítségre. A legnehezebb helyzetben azok a családok vannak, ahol az egyetlen szülő elvesztette a munkáját, fizetés nélküli szabadságra küldték és most nincs miből biztosítania a család fenntartását. Az egyszülők eddig is két ember feladatát végezték, ehhez most további feladatok is adódtak. Ezeket a terheket egyetlen ember viseli, és ehhez nem kevés családnál az egzisztenciális helyzet romlása is hozzáadódott. Ha nincs munka, nincs bevétel, maradnak viszont az állandó kiadások, a gyerek költségei, nem ritkán az albérlet, és ez komoly nehézséget jelent a családnak. A napi logisztikát is nagyon megnehezítette a mostani helyzet, különösen kicsi gyerekek mellett nehezebb megoldani a bevásárlást, a gyógyszertárba menést, a sürgős ügyek intézését, ha ráadásul a nagyszülők is kiestek.

De legalább ekkora a mentális teher: az izoláció normál körülmények között is az egyik legnagyobb nehézség az egyedül nevelő szülőknél. A mostani bezártság és magukra utaltság ezt most megsokszorozza. Ugyancsak nehezítő tényező a mostani járvány azokban az esetekben, ahol a szülők közt nem működik jól a kommunikáció. A kapcsolattartás, a gyerek szülők közötti mozgása egyébként is sok családnál neuralgikus pont, most ez még nehezebb lett.

Az elmúlt két hétben a hozzánk fordulók jellemzően másféle segítséget kérnek, mint korábban. Azokat a szolgáltatásainkat, amelyeket lehetett, online formában is elérhetővé tettük. Továbbra is a jogi segítség az egyik legnépszerűbb szolgáltatás, emellett elérhető online formában coaching, segítő beszélgetés, valamint lelki segítségnyújtás is. Sokan fordulnak most hozzánk azzal, hogy állást keresnek – eddig is fontos szolgáltatásunk volt az állásközvetítés, most még inkább az lett. A mentálisan is nehéz helyzetre válaszul új szolgáltatásként indítottuk el az egyéni és csoportos stresszoldást.

Gyorsan kellett alkalmazkodnunk a gyerekek segítésében is, hogy minél könnyebb legyen mind az egyedülálló szülőknek, mind a gyerekeknek megbirkózni a digitális oktatással. A korrepetálással pár nap alatt átálltunk, nemcsak mi, hanem az összes tanárunk is az online formára. És most nem kizárólag korrepetálásról beszélünk, hanem egyáltalán az otthoni tanulás támogatásáról. Az ország bármely pontjáról bárki be tud kapcsolódni, hét tantárgyban nyújtunk ilyen támogatást. Ez részben hasznos a gyereknek, de legalább ilyen hasznos a szülőnek is, aki kap egy órát, amikor nem kell a gyerekkel tanulnia és még egyet, amikor nem kell készülnie az órára.

A legtöbben azonban élelmiszert, adományt, a gyereknek laptopot keresnek. Az elmúlt hetekben többszáz kilónyi tartós élelmiszert juttattunk el a családokhoz és ez folyamatosan, napi szinten működik. A csomagokat jelentkezés alapján osztjuk szét, figyelembe véve azt, hogy a jelentkezőnek hány gyermeke van, van-e jelenleg munkahelye, albérletben vagy saját lakásban lakik, és van-e bármilyen bevételi forrása. Felajánlásokból pedig tíz családnál tudtuk megoldani az otthoni tanulást úgy, hogy a család laptopot kapott.

Minden családnak nagyon nehéz ebben a helyzetben talpon maradni. Talán nem túlzó az állítás, valóban ők vannak most a legnehezebb helyzetben. Komoly kihívást jelenthet a bajban lévők megsegítésén fáradozni. Kikre számíthatnak, kik segítenek ebben a munkában? Alapítványi szakértő munkatársak önkéntesek. Jelentkezőket fogadnak-e, és kiket várnak elsősorban?

Tízen dolgozunk az alapítványnál és a korábbi több mint 80 önkéntesünkből sokan most is tudnak segíteni. Ezt a helyzetet most mindenki tanulja – mi is. Napról napra változik a helyzet, olyan kérdésekkel szembesül az egész világ, amikről nem gondoltuk, hogy még valaha fel fognak merülni. De most ezt hozta az élet, ezzel kell megbirkóznunk, ehhez kell alkalmazkodnunk. Minden felajánlott segítség valakinek könnyebbé fogja tenni az életét, úgyhogy ha bárki úgy érzi, hogy adománnyal, segítséggel vagy csak egy jó szóval támogatni tud egy egyszülős családot, valakinek szebbé fogja tenni a napját.

Nagy Annával Pálfay Erzsébet a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom országos hálózatvezetője beszélgetett.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!