Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

1 éves a Társalgó klubunk

1 éve indította el Mozgalmunk a Társalgó, ahol elmondhatod beszélgetőklubot. A két házigazdával, Máté Kingával és Jáger Jácinttal beszélgetek

Nem titok, ti kerestetek meg bennünket a Társalgó ötletével. Mi volt az elképzelésetek?

Kinga: Egy nyári beszélgetés alkalmával vetődött fel az ötlet. Mindketten kedveljük Irwin D. Yalom műveit, amelyekben sok szó esik a csoportban dolgozásról.

Jácint: Én pszichológusként és trénerként dolgozom, Kinga pedig life és business coach-ként. Mindketten foglalkozunk egyéni ügyfelekkel, és mindkettőnk nagy álma volt csoportban dolgozni. A csoport egy védett környezet, ahol bátran el lehet mondani, ami bennünk van. Megtapasztalható a „nem vagy egyedül” érzés, azáltal, hogy biztos lesz valaki, aki megnyílik, és az ő nyitottsága megnyitja azokat is, akik eredetileg csak hallgatni jöttek, és nem akartak beszélni. Lehetőség van megtapasztalni a kapcsolódást magunkkal és másokkal. Lehetőség van a fejlődésre, az önismeret elmélyítésére. Bár a beszélgetés nem csoportterápia, mégis hatalmas segítőkészséggel állnak egymáshoz a résztvevők.

Kinga: Vannak olyan alkalmak, amikor mi szinte meg sem szólalunk, mert a beszélgetés megy magától. Az is fejlődik, aki éppen arra az alkalomra nem hoz saját kérdést, de aktívan hozzászól mások kérdéseihez, sőt az is, aki csak hallgatja. Általában hozunk beszélgetés indító kérdéseket, de a beszélgetés folyamata mindig az adott résztvevőktől, az épp aktuális, pillanatnyi érzelmi állapotuktól függ. A csoportmunkának éppen ebben rejlik az átütő ereje. Van, amikor az „itt és most”-ban dolgozunk, azaz a beszélgetés vagy szituáció során bennünk keletkező saját érzésekkel. Talán emiatt is lesz minden alkalom egyedi. Ha egy téma ismétlésre kerül, az a beszélgetés akkor is teljesen más és máshogy is alakul.

Mi a célja ezeknek a találkozóknak?

Kinga: A beszélgetőklubunk célja, hogy segítsünk a résztvevőknek megnyílni a mentális egészségüket érintő kérdésekről, és ők is támogatást nyújtsanak egymásnak. Úgy gondoljuk, hogy a mentális egészség fontos része az általános jóllétnek, és hogy a nyílt és őszinte beszélgetés hozzájárulhat a félelmek és szorongások csökkentéséhez és a megoldások megtalálásához.

Jácint: A Társalgó segítséget nyújt a résztvevőknek saját működésük megértéséhez, a kapcsolataik elmélyítéséhez., és családi életük jobb megéléséhez. A beszélgetőklubban megoszthatjuk a gondolatainkat, érzéseinket és tapasztalatainkat a magunkkal, kapcsolatainkkal és a családdal kapcsolatban, és megérthetjük mások nézőpontját is.

Milyen keretek mentén építettétek fel a szombati találkozókat?

Kinga: A szombati alkalmakat két korcsoport számára hirdetjük meg, a 20-35 korcsoportnak 15-17 óráig, ill. a 36+ korcsoportnak 18-20 óra között.

Az alkalmakat meghirdetjük a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom weboldalán, a közösségi médiában, és a matekinga.hu weboldalon is. Az utóbbin az elmúlt alkalmak témája mind megtalálható. A jelentkezés egy Google űrlapon való regisztráció után a részvételi jegy megvásárlásával válik véglegessé.

Jácint: A szombati lelki témájú beszélgetések különböző korcsoportokra való szétbontását azért tartjuk előnyösnek, mert más-más életszakaszban vannak, más érdeklődési fókusszal, és azt is tapasztaltuk, hogy a hasonló korúak könnyebben kapcsolódnak egymáshoz.

Kinga: A 20-35 éves korosztály általában a tanulás, a karrier, a párkapcsolat, a családalapítás, az önállósodás, a világmegváltás kérdéseivel foglalkozik. A beszélgetés számukra abban segíthet, hogy megtalálják a saját útjukat, céljaikat, értékeiket, és hogy megküzdjenek a kihívásokkal, a bizonytalansággal, a választásokkal. A lelki beszélgetés során megoszthatják egymással álmaikat, reményeiket, félelmeiket, és ezekben támogathatják egymást.

Jácint: A 36 év feletti korosztály általában a munka, a család, a gyerekek, vagy gyerekvállalás megtervezése, az anyagiak, az egészség, a szabadidő, a társadalmi felelősségvállalás témáival foglalkozik. Általában már túl vannak egy vagy néhány komoly kapcsolaton és csalódáson, jónéhány tapasztalatot szereztek, amelyek segítik vagy éppen gátolják döntéseiket. A beszélgetés számukra segíthet abban, hogy felülvizsgálják az eddigi életüket, értékeljék az elért eredményeket, felismerjék a hiányosságaikat, és megtervezzék a jövőjüket. A beszélgetés során megoszthatják egymással tapasztalataikat, bölcsességüket, örömeiket, nehézségeiket, és tanácsot adhatnak egymásnak.

Nagyon érdekes témákat hirdettek meg, hogyan választjátok ki?

Jácint: Mi abban hiszünk, hogy legjobban úgy tudjuk támogatni ez egyéneket és családokat, ha a mentális egészségük rendben van, ha érzelmileg egy egyensúlyt tudnak kialakítani az életükben. Hisszük és valljuk, hogy az érzelmi egyensúly nem csak a gyermekvállalás előtt álló fiatal pároknál fontos, hanem a teljes családnál, beleértve a szülőket, nagyszülőket is, sőt a munkahelyi kapcsolatokra is kihatnak. A témákat úgy választjuk ki, hogy segítsük az egymáshoz való kapcsolódást a párkeresésen belül és kívül is, illetve segítsenek egy tudatosabb élet megteremtéséhez.

Kinga: Bármi is éppen a téma, az nagyon fontos hogy figyeljünk egymásra, mindenki komfortosan érezze magát a beszélgetés során, és közben még tanuljunk is egymástól. Szívesen veszünk egyébként témajavaslatokat is, amelyeket az alábbi űrlapon várunk:


Milyen volt a klub fogadtatása, könnyen beindult?

Kinga: A legeslegelső alkalom izgalmas volt, sokan regisztráltak, de kevesen jöttek el, nekünk mégis emlékezetes maradt. A legnagyobb kihívás mindig, hogy a Társalgó híre eljusson azokhoz, akiket érdekel. Onnantól, hogy megérkeznek a résztvevők, már megy minden. Nem lényeges, hogy éppen teltház van, vagy kevesebben érkeznek, a beszélgetés így is úgyis elindul, és szárnyra kap.

Hogy kell elképzelni egy ilyen csoport alkalmat?

Jácint: Eleve a műfajnak vannak szabályai: tegeződünk és a keresztnevünkön szólítjuk egymást. Mindenkinek megadjuk a megfelelő tiszteletet. A beszélgetéseken lehet, sőt hasznos megfogalmazni azt, ha nem értünk egyet a másikkal, de ezt kritizálás, minősítés nélkül tesszük. Alapvetően a beszélgetések mindig rólunk szólnak, nagy jelentősége van az én közlések megtanulásának és használatának. A saját gondolataink, érzéseink megfogalmazásával közelebb kerülünk önmagunkhoz is, elmélyíti az önismeretünket. A harmadik szabályunk pedig az, hogy bár szabadon lehet beszélni a Társalgón elhangzottakról, de csak oly módon, hogy senki ne legyen felismerhető. Ennek azért van jelentősége, mert így szabadabban beszélhetünk személyes érintettségünkről is.

Kik keresik ezeket az alkalmakat, van erre jellemző tendencia?

Kinga: Eddig összességében több mint 200 jelentkezőnk volt. Van, akit egy-egy téma érdekel, de van, aki rendszeresen részt vesz a beszélgetéseken. Sokan jönnek a párkeresők közül, mindkét korosztályból, de vannak, akik a párkapcsolatukat szeretnék tudatosabban építeni, időnként a pár mindkét tagja eljön. Úgyhogy nincs jellemző tendencia, azok jönnek, akik nyitottak a fejlődésre, tanulásra, és nyitottak egymásra is.

Menet közben egy sorozattal egészült ki a témakör, a kommunikációval.

Kinga: Azt gondolom, hogy a kapcsolatok legnagyobb ellensége, - azon kívül, ha tényleg nem jól választottunk, - a megfelelő kommunikáció hiánya. Sokan hallottak már az asszertív kommunikációról, sokan az erőszakmentes kommunikációról, kevesebben a testbeszédről, és alig néhányan az értő figyelemről, és az előítéletmentes kommunikációról. Ezért találtuk ki a szerdai nyári kommunikációs programsorozatunkat, ami részben beszélgetés volt, de részben pszichoedukáció is. A megfelelő kommunikációs technika kiválasztása és alkalmazása, segít a mindennapi életben, a családban a munkahelyen egyaránt. Külön alkalom szól a konfliktusrendezésről is, ahol különösen fontos, milyen viselkedési stílusok találkoznak, és melyik technikát válasszuk ki, hogy a kapcsolat ne sérüljön. Ahogy Pál Feri atya szokta mondani: el kell dönteni, hogy mi a fontosabb: az, hogy igazam legyen, vagy az, hogy a kapcsolat ne sérüljön!

A témáitok közül melyek voltak a legnépszerűbbek?

Jácint: A legnagyobb sikere a „Red Flag, avagy Intuíció vagy előítélet?” témának, illetve a Kommunikációs programsorozatunknak – „Beszélek de nem hallja, mondom, de nem érti!”- volt, és mivel sokan lemaradtak az elsőről, mindkettőt megismételtük. Nagyon népszerűek voltak a párkapcsolatokat célzó témáink: „Párkapcsolat, vagy pár kapcsolat?”; Szeretlek, úgyis tudod”; a „Kapcsolatfüggőség, vagy társfüggőség? avagy: Hova lett az életem? Hova lettem én?” és a saját céljainkkal, döntéseinkkel kapcsolatos: „Éljük az álmaink, vagy álmodjuk az életet?”. Meglepően mély beszélgetések voltak a saját fejlődésünkkel kapcsolatos témák is: „Miért nem vagy még túl rajta?!”; „Félek vagy élek?”

Kinga: A témákra mindig nagyon sokat készülünk, beszélgetünk róla, kérdéseket készítünk, sőt időnként beletesszük magunkat az adott helyzetbe. Hogy mit is jelent ez pontosan? Hát például a Félelmeink-fóbiáinkról szóló alkalom előtt repülőgépszimulátorba és ódon pincébe is elmentünk.

Számotokra mi az első év tanulsága?

Jácint: Amiben biztosak vagyunk, hogy szükség van az ilyen típusú személyes találkozásokra. Erősíti a valahova tartozás érzését, fejleszti az érzelmi intelligenciát, csökkenti a stresszt. Bár ez nem zárt csoport, így állandóan változnak a résztvevők, valahogy mégis működnek benne a csoportdinamikai folyamatok.

Kinga: Mi is nagyon sokat tanulunk azoktól, akik eljönnek, akik tudatosan választják a fejlődést. Egy-egy alkalom után, még napokig a fejünkben járnak az elhangzottak, és sokat beszélgetünk ezekről. Sokszor akörül járnak a gondolataim, hogy mit lehetett volna még hozzátenni, és alig várom, hogy egy-egy résztvevővel újra találkozzak.

Milyen terveitek vannak a következő időkre, hogyan képzelitek el a folytatást?

Jácint: Mindketten nagyon szeretjük a Társalgót, és szeretnénk folytatni is. Felmerült az a kérdés, hogyan tudnánk országos keretek között mindenki számára elérhetővé tenni. Arra jutottunk, hogy megtartva a személyes beszélgetési formát, szívesen megyünk más városokba is Társalgó, ahol elmondhatod beszélgetőklubot, az eddigi témákból és a leendő új témákból is.

A 2023-as év záróeseményének témája a „Boldogságmítoszok” lesz.

Ha többet szeretnél megtudni a boldogságmítoszokról, gyere el egy közös kiscsoportos beszélgetésre, ahol megtudhatod mások hogyan gondolkodnak a témáról.

Többek közt választ kaphatsz arra a kérdésre is, hogy: Hogyan csal csapdába a boldogság?

Az interjút Pálfay Erzsébet a Mozgalom alelnöke készítette.

TÁLENTUM | 2023.12.11.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!