Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

A Covid ráébresztette a cégeket:
a család közös ügy!


haromkiralyfi.hu / 2021.10.21.


A cégek stratégiai szinten kezdtek gondolkodni a családok jó közérzetéről
A mentális egészség a jól teljesítés feltétele
A családbarátság lett a rugalmasság szinonimája
A telephely nem számít többé, a kötődés lett a kooperációs hajlandóság meghatározója

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom munkaerőpiaci programja, a Balansz Program a Magyar Nemzeti Bank támogatásával másodelemzés keretében vizsgálta a pandémiás helyzetre adott céges családbarát megoldásokat. Alapként a tavalyi „Az Év Családbarát Vállalata – különleges időkben” című pályázatra érkezett mintegy félszáz kis-, közép- és nagyvállalat által küldött anyagok szolgáltak.

A MUNKAHELY MÁRA ALKOTÓ MUNKAKÖZÖSSÉGGÉ VÁLT

Nem feltétlenül a földrajzi hely, hanem az emberek közötti kötődés lett a valós összetartó erő. A cégek nagy hangsúlyt fektettek a kommunikációra és a kollégák visszajelzéseinek begyűjtésére a pandémia első napjától kezdve. A személyes irodai találkozások csökkenésével a munkahelyen is érvényes lett a minőségi idő-szemlélet, és az a törekvés, hogy a közös idő a csoportkohéziót is szolgálja. Ugyanakkor a motiváció kiemelt munkáltatói feladat maradt.

A CSALÁD KÖZÖS ÜGY

A stratégia, a döntéshozás és az igények felmérése szempontjából is lényeges a férfi és női szempontok bevonása a sikeres családbarát kultúra építéshez.

AKI JÓL VAN, JÓL TELJESÍT!

A mentális egészség a munkaképesség alapköve. Mára egyre több vállalat gondoskodási palettáján szerepelnek Munkavállalói Segélyszolgálati Programok Magyarországon is. Ami meglepő, hogy mára trenddé formálódott, hogy a vállalatvezetők stratégiai szinten gondolkodnak a munkavállalók családosként megélt élethelyzeteinek támogatásáról. Az elmúlt évekhez képest jelentős energiát és figyelmet kap a GYED/GYES-ről visszatérők reintegrációja, és kifejezetten jellemző, hogy egyre több munkáltatóhoz részmunkaidőben térhetnek vissza a kismamák, ha igénylik ezt. A versenyszférában számos cég növelte az apaszabadság törvényileg meghatározott, 5 napos keretét.

Minden cég vezetésének át kell gondolnia saját vállalati kultúráját, a munkahely mint fizikai környezet és a munkavégzés helyszínének jelentését és jelentőségét. A családbarát vállalatok mint alkotó közösségek ebben is előnyben lesznek, de a rugalmasság igényének munkavállalói oldalról jövő nyomása miatt és a digitalizáció segítségével ez kötelező feladat minden szervezetnek”

– összegezte a kutatás tanulságait Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alelnöke, a Balansz Program vezetője.

ÚJ SZABÁLY A RUGALMASSÁG!

A siker mintázatát keresve, a pandémia évében beadott minden pályázatban szembeötlő a rugalmas szó gyakorisága, melyet ezúttal tekinthetünk a családbarátság kifejezés szótári alakjaként. A családbarát cégeknél a rugalmas munkavégzési formáknak szélesebb köre és nagyobb arányban volt jelen a pandémia előtt, mint a magyar átlag. Sokan említették a jövő terveik között, hogy a pandémia alatt bevezetett család- és emberbaráti intézkedéseiket, a munkavégzés rugalmasabb kereteit szeretnék megtartani a járványveszély elmúltával is.


A tudás forrásai (összefoglaló)

A tudás forrásai (részletes)

Bővebb információ: Ujvári Enikő, a Balansz Intézet vezetője, Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alelnöke ujvari.eniko@haromkiralyfi.hu

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!