Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

A Family magazint is ez vezérli: családban élni jó!
(TÁLENTUM, 31. rész)


haromkiralyfi.hu / 2021.05.14.


Amíg ennyi házasság fut zátonyra, ennyi ember szenved párkapcsolati gondoktól, ennyi fejtörést okoz a szülőknek a gyereknevelés, addig a Family magazinnak is lesz mondanivalója a nagyközönségnek – vallja a 2008-tól piacon lévő újság főszerkesztője, Győri Virág. A Family nem családi lap, hiszen azokhoz is szól, akik még csak tervezgetik a hosszú távú elköteleződést, a házasságot. A párkapcsolati magazin három gyermekes főszerkesztőjét abból az alakalomból hívtuk beszélgetésre, hogy az ENSZ 1994-ben nyilvánította május 15-ét A család nemzetközi napjává. A kezdeményezés a figyelmet a családra, a társadalom legfontosabb intézményére irányítja.

1994 óta a család fogalma eléggé megtépázódott, számodra hogy határozható meg, mi a család?

Számomra a család leginkább egy meleg fészekhez hasonlítható, ahol mindig önmagunk lehetünk, ahol mindenben számíthatunk egymásra, ahol a könnyeinket és az örömeinket is őszintén megoszthatjuk.

Hol foglal helyet a családi lapok között a Family magazin, melynek főszerkesztője vagy?

Ahogy a címlapunkon is olvasható, a Family „családi és párkapcsolati magazin”. Családi lapból több is van a piacon, de olyan nincs több, amelyikben ennyire hangsúlyosak lennének a párkapcsolati témák. Mi ugyanis azt valljuk, hogy a kiegyensúlyozott családi élet alapja a jól működő házasság – éppen ezért minden egyes lapszámot a Kettesben rovattal kezdünk, csak ezután térünk rá a többi témára, a gyermekneveléstől kezdve a különféle életvezetési kérdésekig.

Milyen témáitok vannak még?

Minden számban megszólaltatunk egy-egy ismertebb embert is, de örömmel adunk helyet a hétköznapi hősök életszagú történeteinek is. Szeretnénk konkrét segítséggel szolgálni azoknak, akik valamilyen nehéz élethelyzetben vannak, úgyhogy őszintén szólunk olyan fájdalmas problémákról is, mint egy gyermek elvesztése, az alkoholizmus vagy a depresszió. Ugyanakkor mindig van pár humoros írásunk is. Ezek a lap „szívébe”, vagyis a közepébe kerülnek – nem véletlenül.

Kezdettől ilyen pályáról álmodtál? Milyen út vezetett a Family főszerkesztői székéig?

A tanulmányaimat teológus szakon kezdtem az Evangélikus Hittudományi Egyetemen, de elég hamar beláttam, hogy nem a lelkészi hivatás lesz az én utam. A harmadik évben ezért átmentem hittantanári szakra, és ezzel párhuzamosan elvégeztem a tanítóképző főiskolát. Ott olyan komoly nyelvészeti képzést kaptam, hogy 2002 őszén korrektorként helyezkedtem el az Evangélikus Élet című hetilapnál. Pár hét múlva rám bízták az olvasószerkesztői feladatokat is. Hamarosan az akkori főszerkesztőm bedobott a mélyvízbe: közölte, hogy elmegy három hét szabadságra, és addig én szerkesztem egyedül az újságot – ezt aztán még néhányszor megismételte.

A hetilapozás bizony kemény, de jó iskola! Talán a főszerkesztőd felismerte a tehetségedet, és azt akarta, hogy gyakorolj, bizonyíthass magadnak is.

Rengeteget éjszakáztam, és valóban nagyon sokat tanultam az újságkészítésről. Gyakorlatilag amint visszavonultam az első kislányommal babázni, megcsörrent a telefonom, és onnantól kezdve rengeteg kisebb-nagyobb megbízatást kaptam: alvásidőkben meg éjjelente könyveket, újságokat szerkesztettem, szövegeket gondoztam, így folyamatosan szinten tartottam magam szakmailag – anélkül, hogy ehhez különösebben el kellett volna mozdulnom otthonról. Közben egyre jobban megerősödött bennem a vágy, hogy szeretnék szerezni egy szakirányú végzettséget is, úgyhogy elvégeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kiadói szerkesztő szakát.

Időben éppen hol járunk?

2008-ban keresett meg a Harmat Kiadó vezetője, dr. Herjeczki Kornél, hogy elvállalnám-e a Family magazin főszerkesztői pozícióját. Ez olyan felkérés volt, amelyre nem lehetett nemet mondani. Egy modern, értékes családi és párkapcsolati magazin szerkesztése – számomra ez álommunka volt, és a mai napig is az.

Ráadásul a tartalmak téged is „okosíthatnak”, segíthetnek a saját családi életed mindennapjaiban.

Igen, és nagyon hálás vagyok azért, hogy a munkám révén egész nap olyan dolgokról olvashatok, amelyek engem is megérintenek. Feleségként és édesanyaként nekem is vannak kérdéseim, kételyeim, és nemegyszer pont a mi szerzőinktől kapok rájuk választ vagy megoldást. A lapban szereplő témákat mindig az élet „szállítja”: a szerkesztői csapatunkkal olyanokat veszünk elő, amelyek valamiért minket is nagyon mélyen foglalkoztatnak abban az időszakban. Amit a munkatársaimmal együtt a hétköznapokban megélünk, azt építjük bele az újságba. A cikkekben mindig olyan kérdések, dilemmák, tapasztalatok jelennek meg, amelyeket magunkon is átszűrtünk. Negyedévente találkozik a tíz-tizenkét fős szerkesztői csapatunk. Ilyenkor gyakran több számhoz elegendő ötlet is összegyűlik.

Picit furcsa, hogy nem magyar a lap címe, bár kétségtelen beszédes a Family név. Ennek mi az oka?

A Family magazin eredetileg Németországból származik. Akadtak azonban magyar olvasói is, akik azt szerették volna, hogy magyar nyelven is megjelenjen. Ők indították el 2006-ban a magyar változatot – innen származik az elnevezés, amelyet az irántuk, illetve az anyalap iránti tiszteletből megőriztünk, bár a szerkesztésben teljesen szabad kezet kaptunk. Eleinte több németből fordított cikk is megjelent a lapban, de amióta a Harmat Kiadó gondozásában jelenik meg, csak magyar szerzőkkel dolgozunk.

Kik az olvasóitok? A nagy változások közepette nehéz lehet mindenkihez szólni.

Szándékosan használjuk az elnevezésünkben a „párkapcsolati magazin” kifejezést: szeretnénk megszólítani azokat is, akik még csak tervezgetik a házasságot, illetve azokat is, akik valamilyen okból egyedül maradtak. Azt is fontosnak tartjuk leszögezni, hogy mi nem szeretnénk a család egészéhez szólni, ezért nincs például gyerekrovatunk. A Familyt kifejezetten a felnőtteknek készítjük, legfőképpen a fiatal házasoknak, bár örömmel halljuk, hogy a jegyesek, illetve a nagyszülők is szívesen forgatják.

Hogyan tudjátok magatokat érdekessé tenni? Nagy a verseny, egyre több a pszichológiai magazin és párkapcsolati könyv...

Nem titkoljuk, hogy keresztény értékeket valló magazint készítünk, de nem is tesszük ki mindenáron az ablakba. Úgy igyekszünk fogalmazni, hogy azok is tudjanak épülni a Familyből, akiknek nincs semmilyen egyházi kötődésük, ezért kapnak olyan cikkek is helyet a lapban, amelyeknek látszólag semmi közük a hitbeli meggyőződésünkhöz. Elmondjuk, hogy hitünk szerint egy-egy problémára mi a megoldás, de ezt nem szeretnénk senkire ráerőltetni. Nem szeretünk prédikálni sem, inkább élettörténetekbe, vallomásokba „csomagoljuk be” a ránk bízott üzenetet.

Továbbá tudatosan kerüljük a bulvár jellegű, illetve a napi politikai-közéleti témákat. Nem mintha ez utóbbiakról ne lenne véleményünk, hanem azért, mert úgy valljuk, hogy ezek a kérdések inkább elválasztanak minket egymástól. Mi viszont azt keressük, ami összeköt.

Úgy gondoljuk, hogy amíg ennyi házasság fut zátonyra, ennyi ember szenved párkapcsolati gondoktól, ennyi fejtörést okoz a szülőknek a gyereknevelés, addig nekünk is lesz elég mondanivalónk. A sok probléma ellenére szeretnénk minél többeket meggyőzni arról, hogy – amiképpen a jeligénkben is valljuk – „Családban élni jó!”.

Végül, de nem utolsósorban bemutatnád a saját családodat?

A férjem, Győri Tamás József eredetileg evangélikus lelkész, jelenleg a Budapesti Kortárs Keresztény Intézetet vezeti, és bibliakiadással foglalkozik. Idén leszünk huszonegy éves házasok. Három gyönyörű lányunk van: Hanga (16), Panna (14) és Míra (8).

Az interjút Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom alelnöke készítette.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!