Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

A koraszülöttek hősök (és szüleik is)
(TÁLENTUM, 42. rész)


haromkiralyfi.hu / 2021.11.17.


November 17-én, a koraszülöttek világnapján együttérzésünket fejezzük ki az idő előtt megszületett babák és szüleik irányában. Magyarországon majdnem minden órában történik egy koraszülés. E nap tiszteletére ismert, híres épületek lilába öltöznek a világ számos pontján. Földvári Nagy Zsuzsannával, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) elnökével beszélgettünk e fontos kérdésről, amely Magyarországon évente 8000 családot érint.

Mi a KORE, és milyen küldetéssel jött létre?

A Koraszülöttekért Országos Egyesületet jelenti, csupa érintett szülőből áll, mivel mindannyian koraszülött gyermeket nevelünk. Azokban az időkben (2007-ben – a szerk.), amikor mi koraszültünk, semmilyen segítség, támasz vagy védőháló nem létezett az ebbe a helyzetbe kerülő szülőknek. Ezért jött létre az egyesület, melynek a vezetője vagyok.

Saját életeseménye hívta tehát életre, hogy másoknak, sorstársaknak is segíthessenek?

Ez pontosan így történt. Várandósságom 26. hetében 610 grammal érkezett meg Budapesten a kislányom. Szentesi lévén, a családomtól, férjemtől elszakadva kellett ezt átélnünk. Hellp szindróma kialakulása miatt mindketten súlyos, életveszélyes állapotban kerültünk a SOTE I-es számú Női Klinikára, ahol sürgősségi császármetszéssel világra hozták a kislányunkat.

Három és fél hónap ápolás után térhettünk haza Szentesre, mert akkor érte el Janka a 2380 grammos „álomsúlyt”, és ekkorra várt stabillá a légzése és a táplálása. Janka azóta már 14 éves, és éli a kiskamaszok gondtalan életét. A három és fél hónap alatt a kórházi padon eltöltött órák hívták életre bennem a közösségi háló kiépítésének gondolatát.

Milyen feladatokat lát el a KORE, milyen szolgáltatásokat kínálnak koraszülőknek?

Az egyesület nagyon széles spektrumon működik, ide sorolható a közösségépítés, hiteles információk átadása, rendezvény- és konferenciaszervezés, szakember edukációs programok, és a koraszülött ruhagyűjtés projektünk, amellyel 29 koraszülött intenzív osztályt látunk el az ápoláshoz szükséges speciális textíliákkal. Ezen kívül még csak felsorolás-szerűen:

  • PICi füzet – nagy segítség kiadvány;

  • koraszulott.com weboldal;

  • koraszülöttek világnapja;

  • kenguru módszer világnapja;

  • KOREXPO;

  • Korecsomag.hu- ingyenes kezdő ruhacsomag 42-es mérettől, a hazakerülés utáni első segítség, hogy az első hónapok gondtalanabbul teljenek;

  • Sorstársi segítség- anyacsoportok online és offline módon;

  • sorstársi közösség erősítése - online beszélgető körök segítségével.

Az én feladatom a közösségépítés, projektmenedzsment és az edukáció megszervezése.

Kik vesznek még részt az egyesület életében, ki mindenkire számíthat?

Az egyesületet 25 család alkotja, és 16 megyében számlálunk önkénteseket, számuk 1200-1500 fő felett van. Nagyon érdekes, hogy az önkénteseink többsége nem érintett a koraszülés témájában. Damásdi Anna kolléganőm koordinálja a 29 koraszülött intenzív osztály speciális textilekkel való ellátását, ő biztosítja, hogy ez zavartalanul működjön. Ilyen textíliák például az inkubátorokhoz elengedhetetlen fészkek, öblök, letakarók és kistakarók, illetve az angyalpólyák és a kis kedvenceink a „koripok”, a koraszülöttek első barátja. 2015 óta önkénteseink szorgos kezeinek hála 24.000 horgolt polip került az inkubátorokba.

Lehetünk-e optimisták? Ma milyenek a magyarországi koraszülött statisztikák az elmúlt évtizedekhez képest?

Sokunk közös története ez – Magyarországon évi kb. nyolcezer kisbabáé, minden tizedik családé. A koraszülések számának tendenciája nem változik, ez a szám sajnos majdnem állandónak mondható, viszont a gyermekek túlélési esélyei rendkívül sokat javultak az elmúlt évtizedekben az orvostudomány fejlődésének köszönhetően.

Vannak-e tanácsai, intelmei a kismamáknak/családoknak mire figyeljenek?

Mivel a koraszülések kétharmadában semmilyen módon nem tudják az édesanyák befolyásolni a koraszülést, és mi szeretnénk azt hinni, hogy mindenki felelősségteljesen éli meg a várandóssága hónapjait, így ebben tanácsként csak annyit tudnánk mondani, hogy minden kismama hallgasson a védőnő illetve orvos javaslatára ezen idő alatt. Amennyiben felmerül bármilyen rizikófaktor, akkor tájékozódjanak a koraszülés eshetőségével kapcsolatban, akár egyesületünknél is. Szeretnénk elérni, hogy minden várandós anyuka, egy minimális információcsomaggal rendelkezzen a koraszülésről, amely bővíthető, ha esetlegesen aktuális; és tudja, hogy hova tud fordulni segítségért, támogatásért ha szükséges.

Mik a közeljövő tervei, céljai, mit szeretne még elérni?

A Várkert Bazárban frissen nyílt „PICi kiállítás- Óriás Hősök” tárlatunkat szeretnénk országos vándorkiállítássá alakítani, ehhez várjuk azokat, akik ezen célunkat támogatni szeretnék. Dokumentarista tárlatunk célja az össztársadalmi érzékenyítés, amely megmutatja, mennyi feladat, kihívás, küzdelem rejtőzik a szó mögött: koraszülés. A kiállítás három kiváló fotós szemén keresztül nyújt bepillantást a színfalak mögé ennek a váratlan és összetett élethelyzetnek a különböző rétegeibe. A tárlat helyszíne a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpája, megtekintése ingyenes, és november 30-ig elérhető az érdeklődők számára.

Az interjút Pálfay Erzsébet a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom alelnöke készítette.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!