Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

A porszívózástól a disznóvágásig


haromkiralyfi.hu / 2021.04.14.


Több mint 300 gyerekrajz a láthatatlan munka napjára

Jól csak a szívével lát az ember - hangzik Antoine de Saint-Exupéry francia író jól ismert mondata. A lényeget pedig sokszor a gyerekek mondják ki - mondhatnánk mi, felnőttek. A felnőttek körülírnak, kifejtenek, fecsegnek, a gyerekek meg csak odaböknek egy szót: ami telitalálat. A gyerekrajz is ilyen: nem köntörfalaz, nem homályosít: a lényegre összpontosít, a lényeget mondja el.

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Így segítek én című rajzpályázatán azt kértük a gyerekektől, rajzolják vagy fessék meg, hogy hogyan és miben segítenek a családjuknak a járvány okozta bezártságban, mutassák meg, ki végzi otthon a ház körüli láthatatlan munkát, amiért senki nem kap fizetséget, de ami legtöbbször csak akkor látszik meg, ha nem csinálják meg. Kértük mindezt a láthatatlan munka világnapjához, április első keddjéhez igazodva.

Valamivel több, mint háromszáz pályamű érkezett az egész országból hatvan hazai településről, faluból és nagyvárosokból egyaránt. A rajzokat már eleve nem akartuk művészi vagy esztétikai szempontól vizsgálni, mert tudtuk, hogy reménytelen lenne igazságot tenni, ezért lett sorsolással választottuk ki a hat nyertest. Ugyanakkor a közönségdíjra még lehet pályázni április 16-án 12 óráig. A résztvevők könyvutalványt nyernek, minden résztvevő névre szóló oklevelet kap e-mailen.

Az online kiállítás gyerekrajzai korcsoportonként megtekinthetők itt: facebook.com/haromkiralyfi/photos/

Szervező partnerünk volt a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár (a Csongrád-Csanád megyei központi könyvtár), akik helyi könyvtárakon keresztül meghirdették a versenyt, így ebből a megyéből igen sok pályamű érkezett. Az eredeti elképzelésünk szerint további megyei könyvtárak is társult partnereink lettek volna a rajzpályázat népszerűsítésében, de a járvány közbeszólt, bezártak az iskolák, az óvodák, és a könyvtári közreműködés sem volt lehetséges.

Jó volt látni, hogy még így a távolból is sok pedagógus, óvónő, művészeti iskolai tanár és könyvtáros szívén viselte tanítványai, olvasói versenyeztetését és így például a gyulai József Attila Általános Iskola, a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány és a felsőzsolcai helyi könyvtár sok értékes rajzot küldött be. Mégis, legtöbb esetben a gyekekek szülei voltak, akik elküldték a rajzot.

A legtöbb pályamű az első-másodikosok kategóriájában készült, utána a 3-4. osztályosok és a felsősök következtek. A rajzokon a porszívózástól az ajtócserén át a dsznóvágásig, a fahasogatástól az autómosásig sok tevékenység megjelenik. Leggyakoribbak viszont a mosogatás, a rendrakás, a takarítás, de megjelenik a teregetés és a fűnyírás is. Meglepően sok városi rajz is érkezett kertészkedésről.

Mint ahogy az a rajzok legtöbbjén rögtön látszik, a gyerekeknek nagyon is van szemük a ház körüli feladatok, az elvégzendő házimunkák megragadására, ábrázolására, és ez alapján joggal gondoljuk, hogy ki is veszik a részüket a munkából. A gyerekek rendkívüli műgonddal, kedves gondolatok, apró mozzanatok megformálásával adtak hírt a családi munkamegosztásról, a családi szerepekről. Arról beszélnek ezek a rajzok, hogy a család rendkívül bonyolult rendszerébe mindenkinek bele kell fektetnie a tőle várható tudást, energiát, szorgalmat. 

És a sorsolással kiválasztott győztesek pedig:

 

A rajzverseny közönségdíjasai: 

  • Kiscsoporosok - Hriazik Mira
  • Középsősök - Balázs Petra
  • Nagycsoportosok - Garancsi Gréta
  • 1-2. osztályosok - Csányi Áron Mihály
  • 3-4. osztályosok - Prekob Bence
  • Felsősök - Buborék Hanna

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!