Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

Augusztus 1. – Az anyatejes táplálás világnapja (TÁLENTUM, 50. rész)


www.haromkiralyfi.hu / 2022.08.01.


A világnap alkalmából két, Steller Mária díjjal idén kitüntetett védőnővel – a tolna megyei Fekete Máriával, a szekszárdi járási hivatal, Tolna 4. számú védőnői körzetének munkatársával, és a csongrád-csanád megyei, Gyurisné Kálmán Jolánnal, aki a szegedi járási hivatal, Forráskút védőnői szolgálata díjazottja - beszélgetett Pálfay Erzsébet.

Mióta, hol vagytok "szolgálatban"?

Fekete Mária:1974. július 15. kezdtem dolgozni, a júniusi diplomaosztás után. Eddigi munkásságom során, összesen négy helyen dolgoztam, ebből a legtöbbet, 34 évet, Tolnán.

Gyurisné Kálmán Jolán: 1991-ben kaptam védőnői diplomát Szegeden, először Csongrádon, majd 1993-tól Csólyospáloson dolgoztam. Forráskúton 2004-től dolgozom területi védőnőként, amely településen családommal élek.

Mit jelent számotokra a védőnői munka, anno miért pont ezt a hivatást választottátok?

Fekete Mária: Mikor azt kérdezik tőlem: miért lettem védőnő? Azonnal egy általános iskolai élményem jut eszembe: jött a védőnő, pirosra festett körmével és megnézte a hajunkat nem vagyunk-e tetvesek. Azóta izgatott a téma, vajon mit csinál még a védőnő?

Gyurisné Kálmán Jolán: A felnövekvő gyermekek számára nagyon fontos a családjuk, az onnan hozott minta meghatározó. A szüleim támogatása és tanáraim javaslatára jelentkeztem az egészségügyi főiskolára, és választottam ezt a hivatást.

Fekete Mária

Fekete Mária a Steller Mária díjjal

Az azóta eltelt idő milyen változásokat hozott a családokkal való munkátokban, a családok hogyan változtak meg ez alatt?

Fekete Mária: A védőnői hivatásról sokat tudnék mesélni! Nagyon sokrétű, érdekes, változatos. Különböző élethelyzetekben találom magam a gondozottakkal, velük együtt megpróbálva a segítségükre lenni. Ez a munka, a különböző emberek, és élethelyzeteik miatt is sokszor nehéz, pszichésen igen megterhelő tud lenni!

Gyurisné Kálmán Jolán: A munkámban eltöltött több min 30 év során a családok életvitele, életkörülményei jelentősen megváltoztak. Kiemelném a napirendet, a digitális világ fejlődését, iskolarendszert, az egészségügyi ellátást, de sorolhatnám a különböző területeket. A védőnői munka során folyamatosan képzéseken veszünk részt, illetve sokunknak több diplomája végzettsége is segíti a napi munkát, és az új kihívásokat.

Az újszülöttek táplálásában is változást mutatnak a trendek. Évtizedekkel ezelőtt már 3 hónapos kor után elkezdtük a gyümölcsök adását.....ma mi a szakma ajánlása?

Fekete Mária: A csecsemő táplálási trendek időnként változnak, most egy kicsit sűrűbben…. az az érzésem, mintha  kissé vissza térnének a régi trendek, DE az ANYATEJES táplálás elsőbbsége sohasem változik! A csecsemők első hat élet hónapjában, legfontosabb táplálék az anyatej, női tej! A szoptatás, a csecsemő fejlődésének minden részére kihat, igen-igen meghatározó a későbbi életére.

Gyurisné Kálmán Jolán: A védőnői munkában kiemelt terület a gyermekek megfelelő táplálása a szakmai irányelveknek megfelelően. Védőnői munkám során a kutatások eredményeként többször változtatták az ajánlásokat. A csecsemők táplálásánál a 6 hónapos korig kizárólagos szoptatás, illetve anyatejes táplálás az ajánlott. A várandóság gondozáskor már felhívjuk az édesanyák figyelmét a szoptatás előnyeire, az „aranyóra” biztosítására a szüléskor, az újszülött szoptatására felkészítjük az anyát. A hozzátáplálás több módon történhet, erről mindig egyeztetünk a gyermekorvossal, illetve mivel településünkön vegyes házi orvosi praxis van, ezért a gyerekeket ellátó orvossal.

Gyurisné Kálmán Jolán

Gyurisné Kálmán Jolán a Steller Mária díjjal

És mit tapasztaltok, a magyar édesanyák szívesen szoptatnak, kultusza van az "anyatejnek", vagy sok munkát ad hogy ezt népszerűsítsétek? 

Fekete Mária: A kismamák általában szeretnének szoptatni, csak amikor találkoznak annak kevésbé kellemes oldalával, no akkor kell beavatkozni, segíteni, mellettük állni,  mert különben vége, jön a tápszer! Elenyésző kisebbség, de van ilyen is aki nem akar szoptatni, én ezt is tiszteletben tartom!

Gyurisné Kálmán Jolán: Az anyák készülnek a szoptatásra, az újszülöttnek a legjobbat szeretnék megadni. Sokszor segítségre is szükségük van, több szakembert, illetve az internetes elérhetőségeket is megkeresik. Védőnőként az anya támogatása, és a helyes információk továbbítása, a megfelelő tájékoztatás fontos feladatunk. Ha kérdése van a családnak, ott legyünk mellettük.

Ha egyet kívánhatnátok a szakmai munkátokban, mi lenne az?

Fekete Mária: Szakmai munkámban? Minden változik, fejlődik, jönnek új helyzetek (pl. korona vírus) nekünk is így kellene változni, alkalmazkodni most, és nem 10 év múlva. Úgy gondolom, - persze jogszabályi háttérrel megtámogatva -, több önállóságot kellene, saját döntési jogot adni a védőnőknek!

Gyurisné Kálmán Jolán: Egészséges, boldog gyermekeket, akik a családban élnek.

Mozgalmunk kiadványait az Apafüzet I.-IINagyszülő füzetTestvér füzet – ti, a védőnők terjesztitek a családok felé. Ezért mi nagyon hálásak vagyunk, és utolsóként azt kérdezem tőletek, milyen a fogadtatása?

Fekete Mária: A füzeteket nagyon szeretjük, nagyon kellemes, érdekes olvasmányok, ha valaki figyelmesen elolvassa őket, sokat tanulhat belőlük. Tanácsaikkal megspórolhat egy csomó félreértést, családi viszályt, különösen az első gyermek születésekor, illetve testvér születésénél.

Gyurisné Kálmán Jolán: A családok köszönettel fogadják a színes, közvetlen hangú füzeteket. Szívesen adom át az apáknak, nagyszülőknek, illetve a testvéreknek. Köszönet a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomnak a családok nevében.

Mi is köszönjük a munkátokat a magyar családok nevében is, és kívánjuk, hogy még sokáig örömötöket leljétek a gondozottjaitok segítésében, támogatásában!

 

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!