Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

Egészségvédő faktor az önkéntesség
(TÁLENTUM, 12. rész)


haromkiralyfi.hu / 2020.05.26.


Több mint háromezer családnál segítettek
már az Otthon Segítünk önkéntesei

Ma már tudományos kutatások igazolják az önkéntesség egészségvédő hatását. Az önkéntesek körében alacsonyabb a depresszió előfordulása, az önkéntes munka boldogsághormonokat szabadít fel. Lehőcz Monika, az Otthon Segítünk Alapítvány (OSA) igazgatója szerint ez a fajta tevékenység csökkenti a stresszt, általa új barátokat lehet találni, és csökken a sokak életében oly riasztó mértéket öltő magány érzése is. A segítség családokra optimalizált formáját most ő mutatja be.

A családoknak milyen jellegű segítséget tud nyújtani az alapítvány?

A 2001-ben életre hívott Otthon Segítünk Alapítvány olyan, Magyarországon és külhonban működő közhasznú segítő szolgálat, amelyben szülők segítenek szülőknek. Önkéntes koordinátorok vezetik a helyi szolgálatokat, toborozzák az önkénteseket és 50 órában készítik fel őket a családsegítésre. Az önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3‑6 hónapig látogatják a támogatást kérő kisgyermekes családokat, részt vesznek mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a szülőket képessé tegyük a felmerült nehézségek kezelésére, és megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát. Számokban kifejezve: 2001 és 2019 között 1310 felkészített önkéntesünk 3025 családot segített hónapokon keresztül, ahol 6434 kiskorú gyermek nevelkedik. Az önkéntes órák szám 409 978. 2019-ben havonta átlagosan 107 önkéntesünk 30 708 órában segített 452 gyermeket nevelő 232 családnak.

Elsősorban kik és milyen témákban keresik meg, kérnek segítséget?

2019-ben a Kopp Mária Intézet együttműködésével készült kutatásunk eredményeiből tudjuk, hogy az általunk segített családok 16%-ban egy, 36%-ban két, és 48%-ban három vagy több gyermeket nevelnek. A családok 44%-ában a szülőknek komoly kihívást jelentenek az olyan nehézségek, mint a gyerekek átlagtól eltérő fejlődési állapota, örökletes betegsége, mozgásfejlesztési szükséglete. A segített családok 19%-ban nevelnek ikreket, hármas ikreket, a szülők 11%-a egyedül birkózik meg a napi feladatokkal. A segítségkérés indokaként a családok legtöbbször a kimerültséget említik, utána a háztartási munkát, a több pici gyermeket, az új gyermek születését, a saját lelki egészséget, azt, hogy nincs egyéb segítség, és még sok egyebet.

Földrajzilag mi a jellemző?

Alapvetően városokban és vonzáskörzetükben tudunk segíteni. A kutatás eredményei szerint kevésbé igénylik a segítséget azok, akik a szülőhelyükön élnek, egy gyermeket nevelnek és a fővárosban élnek. Jobban rászorulnak a támogatásra azok, akik nem ott élnek, ahol születtek, legalább két gyermeket nevelnek, vidéki kis- vagy nagyvárosban élnek.

A jelenlegi, távoktatásos, otthonhoz kötött helyzetben mire van szükség?

Továbbra is szükség lenne a személyes támogatásra a fenti okok miatt, hiszen a veszélyhelyzet a kisgyermekes családok otthoni feladatait megsokszorozta, a szülők még kevésbé számíthatnak a nagyszülők, vagy más közeli családtag segítségére. Az ikrek, különösen a hármas ikrek születésekor korábban, és most is sokan kérnek segítséget, és szomorúan kell azt válaszolnunk, hogy a „klasszikus” Otthon Segítünk módon egyelőre nem tudunk segíteni. Sokan kérnek anyagi támogatást, élelmiszercsomagot. Bár az alapítvány adományok közvetítésével nem foglalkozik, fontosnak tartjuk, ahogy korábban is, hogy hasznos információkat tartalmazó válaszokat tudjunk adni ezen levélíróknak, hogy eljussanak a megfelelő szervezetekhez, helyekhez.

Országos önkéntes hálózatuk van. Jelenleg hányan vannak?

A Külhoni Családok Éve 2018 programsorozat keretében kapott egyedi támogatásnak köszönhetően határon túl is elindíthattunk, 2019-ben pedig továbbfejlesztettük az Otthon Segítünk külhoni szolgálatokat, így nem csak országos, hanem Kárpát-medencei Otthon Segítünk családsegítő hálózatot építünk. Jelenleg vidéken 12, Budapesten 12, külhonban 7 helyi szolgálatunk működik, 40 magyarországi és 14 külhoni képzett önkéntes koordinátorunk éves átlagban 300 önkéntesünk munkáját irányítja.

Az évtizedek alatt hogyan, milyen irányba változott az emberek önkéntességhez, segítéshez való hozzáállása?

Egy-két évtizeddel ezelőtt sok esetben még a barátaik is csodabogárnak tartották azokat az embereket, akik örömmel és ingyen segítették embertársaikat. Tapasztalataink szerint az önkéntesség elfogadottsága mostanra nagymértékben nőtt, lassan az önkéntesség népszerűségéről beszélhetünk. Alapítványunk tevékenységének közvetett hatását mutatja, hogy a korábban már említett 2019-es kutatásunk szerint az „otthonsegítünkös” támogatást követően az általunk segített családokban a szülők 29%-a vállalkozott önkéntes családsegítő munkára, ami kb. a háromszorosa a magyar átlagnak. Ma már tudományos kutatások igazolják az önkéntesség egészségvédő hatását. Az önkéntesek körében alacsonyabb a depresszió előfordulása, az önkéntes munka boldogsághormonokat (szerotonin, oxitocin, dopamin) szabadít fel, az önkéntesség csökkenti a stresszt, általa új barátokat lehet találni, és csökken a sokak életében oly riasztó mértéket öltő magány érzése. Egyik kedves önkéntesünk, aki négy gyermek édesanyjaként, 11 unoka aktív nagymamájaként 14 éven keresztül minden csütörtökön az alapítvány színeiben segítette a kisgyermekes családokat, mindezt így fogalmazta meg: „Kevesebb lenne a céltalan, magányos ember, ha többen észrevennék, ők lesznek boldogabbak, ha másokért fáradoznak.”

Otthon segítünk! Erős hívómondat. Feltételezem, hogy talán még soha nem kélt el annyi segítség, mint most az otthon rekedt családok számára. Sokan fordulnak Önökhöz?

A veszélyhelyzet kihirdetése után a személyes otthoni családsegítést fel kellett függesztenünk, és elkezdtünk átállni az online működésre. Megszerveztük az önkéntes koordinátorok, a családlátogató önkéntesek és a segített családok mentális segítését, a kapcsolatok fenntartását, erősítését. A már meglévő segítő hálózatunk folyamatos „karbantartása” mellett elkezdtük megszervezni az online segítségnyújtást az újonnan jelentkező, bajba jutott családok támogatására. Elindítottunk egy internet alapú telefonos segélyszolgálatot. Ez egy teljesen új működési mód, amihez egészen új anyagokat (online protokoll, nyilvántartó és visszajelző űrlapok) és lehetőségeket (online szupervízió) kell kidolgoznunk. Nagyszerű megtapasztalni, mekkora segítő szándék van az embereinkben, pedig az új helyzet nem könnyű, sok ismeretlen kihívást jelent. Eddig hatvan önkéntes koordinátor, és családsegítő önkéntes jelentkezett arra, hogy meghatározott idősávokban ügyeletet vállal és várja segítséget kereső szülők hívását. A program részleteiről honlapunkon és Facebook-oldalunkon lehet bővebben olvasni.

Lehőcz Monikával Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom országos hálózatvezetője beszélgetett.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!