Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

"Én nem értem az idős társaimat!"
(TÁLENTUM, 3. rész)


haromkiralyfi.hu / 2020.04.01.


Viberen üzen Orsi néni a családjának,
mit főz, lehet rá jelentkezni

Kertészkedés közben „kaptam el” a szomszédunkban élő nénit. Megfogott, ahogy az idős hölgy most is milyen energikusan metszegeti a bokrokat, összegereblyézi a lehullott ágakat, cipeli a zsákokat. Régóta figyelem őt, irigylésre méltóan aktív életet él. Kértem, hogy telefonon beszélgessünk arról, hogyan viseli a koronavírus okozta új élethelyzetet.

- Hogy szólíthatom?
Kutik Orsolyának születtem, Hámori Orsi néninek hívtak az óvodásaim a férjem neve után, a családomban pedig Anya, Nagyi, és most már Dédi is vagyok.

- Ezek szerint egész életét gyerekek között élte, és a család is népes.
Igen, a választott, imádott óvónői hivatásomban közel ötven évet töltöttem. Először az újpesti Duna Cipőgyár vállalati óvodájában dolgoztam, ott aztán óvodavezető is lettem. Nagyszerű „hőskorszak” volt, a mai napig tartjuk a még élő kollégákkal a kapcsolatot. Majd mikor a munkahelyi óvodákat megszüntették, a Belvárosban, a Bástya utcai óvodában folytattam a pályám. Innen is mentem nyugdíjba.

- Összesen hány gyerek kerülhetett ki a keze alól, és tud-e róluk valamit?
Egyszer már próbáltam összeszámolni, nyilván pontosan nem tudom, de azt tippelem, közelíti az ezret a vegyes csoportok miatt. Érdekes, hogy a mai napig a legtöbb óvodásom neve megmaradt, sokan hírnevet szereztek, és amikor látom valamelyiküket újságban, TV-ben, rögtön megismerem vagy a neve vagy a még őrzött kisgyerekkori arca alapján. Fordítva ugyanígy van, lépten-nyomon megszólítanak – nem csak Budapesten – az utcán, hogy hozzám jártak óvodába. Nagyon szép pillanatok ezek, mert rögtön nosztalgiázunk, az illető elmeséli, mi lett belőle, és átbeszéljük, kiről mit tudunk.

- Most a járvány miatt nehéz időket élünk, senki nem mehet ki a lakásából, csak halaszthatatlan feladat miatt. Ez különösen az idősebb korosztályra nézve szigorú előírás, mégis sokfelé látni időseket az utcán.
Igen, ez most kétségtelenül nagyon nehéz helyzet, és főleg ránk, idősekre nézve. De én nem értem azokat az idős embereket, akik a karantént nem veszik tudomásul! Egész álló nap mást sem hallani TV-ben, rádióban, online, hogy a 65 év felettiek az életükkel játszanak, ha elkapják a vírust. Ezt hogy nem lehet megérteni? Már három éves kortól az óvodai nevelésben is az egyik legfontosabb nevelői feladatunk volt a szokás és szabályrendszer elsajátíttatása. Többek között arra tanítottuk a gyerekeket, hogyan kell egy közösség tagjának lenni, szokásokat elfogadni, szabályokhoz alkalmazkodni, azokat betartani. Felnőttkorban is fontos, hogy külső szabályoknak meg tudjunk felelni, ahogy a munkahelyeken is vannak elvárások. Ebben a helyzetben sokan nem mutatnak jó példát szabálykövetésből, sokkal több önfegyelemre, önkontrollra lenne szükség.

- Szoktam látni, sokan jönnek Orsi nénihez, szép nagy családja van.
Nagyon szerencsésnek tartom magam, mert ugyan nekünk csak egy fiunk született, de őt 20 évesen szültem, és ő engem 43 éves koromban már megajándékozott az első unokánkkal. Három fiú unoka után született a kislány unokánk, gondolhatja, mekkora volt a családban az öröm. Mostanra pedig már két dédunokám van az első fiúunokámtól, egy kislány és egy kisfiú. Tavaly nősült a harmadik unokám, náluk augusztus elején születik a baba. Szegény férjem ezt már nem érhette meg, ő 2012-ben halt meg. Azóta egyedül élek.

- Hogyan tartják most egymással a kapcsolatot?
Nem panaszkodhatok, mert minden bevásárolni valót intéznek a fiamék és az unokák is. Aki boltba indul, mindig megkérdezi, szükségem van-e valamire? Az is szerencsés, hogy nem lakunk egymástól messze, és hogy van ez a kis kertem. Ettől függetlenül nehezen viselem a bezártságot, illetve nagyon hiányzik az aktivitás. Olyan volt az életritmusom, hogy heti fél napot önkénteskedtem, sokat segítettem a gyerekeknek, kutyát sétáltattam, rendszeresen piacra jártam, és ez most nagyon hiányzik. Ami megmaradt, és az egyben a hobbim is, a főzés. Ennek mindenki nagyon örül. Csak kiírom a Viber-csoportunkba, hogy mit főzök, lehet jelentkezni rá, kinek mit csomagolhatok. Ezzel magamat is lekötöm, és ugyanakkor érzem a hasznosságomat, mert már a legkisebb gyerekek is nagyon szeretik a házi kosztomat.

- Milyen jótanácsot adna, mit üzenne az otthonukba rekedt idős honfitársainak?
Azt, hogy amellett, hogy komolyan vegyék a megkötéseket, ne a dolgok rossz oldalát nézzék, ne a pánikkeltésre fordítsák feleslegesen az energiáikat, hanem a családjaik, szeretteik felé forduljanak. Az, hogy engem az unokáim 80 évesen megtanítottak Viberezni, – és ez nem volt több mint egy óra „betanulás” – nagyon sokat adott az aktív életvitelemhez. Mindenki tud mindenkiről, sokat viccelődünk, egymásnak képeket küldünk. Egy ideje például rákaptunk az online kvízjátékok körbeküldésére. Ebből sokat lehet tanulni.

(Hámori Orsolyával Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom országos hálózatvezetője beszélgetett.)

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!