Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

Kopp-Skrabski-díj 2022

A 2022-es Kopp-Skrabski-díj nyertesei:


Egyéni jelöltek voltak 2022-ben:

Bernath-Lukács Zsuzsanna
diplomás ápoló végzettséggel, kardiológiai asszisztens, a SZÍVSN Országos Betegegyesület alapítója

1983-tól a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kardiológiai asszisztense. 2011 óta a SZÍVSN Országos Betegegyesület elnöke. Egyesületének célja a Magyarországon különböző szívbetegséggel élők részvétele az egyesület által szervezett előadásokon, programokon. Munkatársaival eddig 31 projekttel köztük a Covid ideje alatt idős emberek otthoni véralvadás értékének mérését, Mona Lisa kampánnyal a genetikaliag magas kolesztrinszinttel élőket és a Stop infarktus! kampánnyal az infarktuson áteső szívbetegek és családjaik életét segítették. Küldetésük 3 pillére: betegoktatás során 286 előadás a Covid időszaka alatt online módon is, prevenciós szűrések vasárnaponként (Hegyvidék program és Női szívek szűrése) olyan pácienseknél akik nem jártak még szűrésen és nincs kezelt kardiológiai betegségük, kölcsönzési hálózat EKG-t rögzítő okos készülékek és véralvadást mérő készülékek biztosításával. Szakmai tevékenységét már többször is elismerték, 2011-ban rektori elismerést, 2014-ben Astellas díjat, 2016-ban Egészségértés-díjat 2018-ban Közösségépítő díjat kapott. 2021-ben elindította a SZÍVSN Országos Koordinátori kampányt. 2022-ben több továbbképzést tartott szívelégtelenséggel foglalkozó ápolók részére. A SZÍVSN az elmúlt hónapban Párizsban, Brüsszelben és Bécsben kongresszusokon képviselte a magyar szívbetegséggel élőket.

Dr Hagymásy László Ph.D.
Szülész-nőgyógyász, osztályvezető főorvos
Magyar Pszichoszomatikus Szülészet-Nőgyógyászati Társaság elnöke
Szoptatás Támogató Nemzeti Bizottság tagja

1986. óta foglakozik a természetes szülészeti gyakorlat megvalósításával Magyarországon. 1994-ben került kiadásra a „Családközpontú Szülészet „című könyve, amely bemutatja a családközpontú szülészeti programot, melynek részei: felkészítés a szülésre, szoptatásra és az anyaságra, nyitott szülőszoba, együttszülés, „Vertikális szülés”, korai anya-gyermek kapcsolat megvalósulása a szülőszobán és a gyermekágyas időszakban. Ebben a témában védte meg Ph.D. disszertációját 1999-ben, melynek címe: ”Családközpontú szülészet megvalósításának lehetőségei hazánkban”. 2001-től a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosa. Vezetése alatt az osztályon megvalósult a Családközpontú Szülészeti program teljes vertikuma. Az osztály 2015-ben elnyerte a „Bababarát Kórház” címet , 2018-ban a Családháló alapítvány által meghirdetett pályázat során az „Év Szülészeti” osztálya lett. 2019-ben részt vett „ A családbarát alapelvekre épülő szülészeti és újszülött ellátásról ” szóló irányelv kidolgozásában. Részt vesz graduális és postgraduális képzésben, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán a Családközpontú Szülészet tantárgyat oktatja. Munkássága során legfőbb célkitűzése, a Családközpontú Szülészeti elvekre épülő családbarát szülészet, mind szélesebb körű elterjedése Magyarországon.

Halász Éva
pedagógus, tehetséggondozó, édesanya

Két gyönyörű gyermek édesanyja, akiket nagy szeretetben, a magyarság iránti hűségben és a magyar hagyományokhoz való ragaszkodásban nevel. Nagyon fontos számára, hogy tanárnőként nemcsak az előírt tanmenet szerint tanítsa a gyermekeket, hanem minden gyermeket megpróbál a maga személyiségében fejleszteni. Elhivatottságának tekinti a tehetséges gyerekek felkarolását. Évek óta foglalkozik tehetségkutatással, tanítványai különböző jellegű versenyek résztvevői. Magyar versek, énekek, mesék, történelmi mondák tömkelegét tanította meg kicsiny közösségük gyermekeinek. Kisfia versmondó tehetségét már egészen pici korban felfedezte, több versmondó versenyen vettek már részt. Az általa felkészített gyermekek kiemelkedő helyezéseket értek el az előttük álló megmérettetéseken, például az V.Kárpátaljai Mesemondó Versenyen és Verselő Kárpát-medence nevű versenyen. Tehetséggondozó elismerésben részesült az Országos Honismereti Tanulmányi Versenyen való felkészítő, tehetséggondozó munkájáért.

Hellenbárt László
gyermekvédelmi szakember, S.O.S. Krízis Alapítvány intézményvezetője

2006 óta dolgozik az S.O:S. Krízis Alapítvány Családok Átmeneti Otthonában, 2017 óta az alapítvány intézményvezetője.

Emellett több középiskolában, rendhagyó osztályfőnöki órákat tart, melynek témája a kapcsolati erőszak, annak megelőzése, az arra adott segítő válaszok rendszere. A Károli Gáspár Református Egyetem óraadó tanára. Vezetői tevékenységében mind az alapítvány fejlesztését, szakmai színvonalának megtartását, mind az ellátottak jogait, szükségleteit, mind pedig a munkatársak mentális egészségének védelmét, munkahelyi közérzetük javítását figyelembe veszi.

Munkája hatására az intézményekben duális gondozás jellemző, mely professzionális családgondozási formát több intézmény is átvette. 2014-ben vezetésével egy átfogó kutatás készült: „Gyermeki jogtudatosság, gyermekbántalmazás, családone belüli erőszak”-címmel. Nevéhez fűződik az S.O.S. Krízis Alapítvány által minden évben a Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapján megszervezett konferencia.

Horváthné Borbély Katalin
Völgyzugolyház Alapítvány egyik alapítója, édesanya

Nevéhez fűződik az 5 éve működő Völgyzugolyház Alapítvány a Kacifántosokért megalapítása. Alapítótársával súlyos és halmozott fogyatékossággal élő gyermekek részére egyedülálló fejlesztő-nevelő oktatási közösséget hoztak létre. Érintett családokként hiszik, hogy ezzel az alulról jövő kezdeményezéssel, mindemellett gyógypedagógiai intézményekkel való szoros együttműködéssel, a valódi igényekre célzottabban tudnak reagálni. Az alapítvány jelenleg hét halmozott fogyatékossággal élő tanuló számára ad lehetőséget, hogy iskolába járhasson. A gyerekek különböző terápiás foglalkozásokon, például gyógypedagógiai fejlesztéseken, mozgás-, és kommunikáció fejlesztő órákon, interaktív kutyás foglalkozásokon vesznek részt.

Emellett családi és szakmai rendezvényeket szervez, melyek célja szociális integráció és társadalmi érzékenyítés. Továbbá nyári táborokban fejlesztő napközis programokat is kínál gyermekeknek, játékos érzékenyítő alkalmakat tart óvodás korosztálynak. 2019-ben elnyerték a Jószolgálati Díjat - önkéntesen végzett szociális munka közösségi kategóriájában. 2021-ben pedig bekerültek az Edison 100 innovatív kezdeményezés közé. Három gyermek édesanyja, közülük a legidősebb egy ritka genetikai szindrómával született, munkájának ő a legfőbb mozgatórugója.

Dr. Nagy Natália
Egyetemi oktató, docens; kistérségi módszerész, a Kárpátaljai Vörös Kereszt önkéntes

Kárpátalján él és tevékenykedik. Egyetemi oktatóként diákjait arra motiválja, hogy fontos megőrizni kárpátaljai magyarként a hagyományokat, kultúrát, a nyelv tisztaságát. Diákjait az itthonmaradásra, a szülőföldön való érvényesülésre buzdítja. Hangsúlyozva, hogy Kárpátalján kell élni és helytállni, mindenkinek tehetsége szerint. Szülőfalujában készműves foglalkozásokat szervez hagyományaink bemutatására. 2021-től Csonkapapiban néptánc-oktatást szervezett, melyet hosszú évekig nélkülözni kellett a település fiataljainak. Jelenleg is 17 kisgyerek jár a csoportba, népi játékokat, néptánc ismereteket tanulva. A Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, a Nagy J. Béla helyesírási verseny, a Játékos anyanyelv verseny kárpátaljai fordulóinak szervezője. A Kárpátaljai Vöröskereszt önkénteseként igyekszik segíteni a rászorulókon, enyhíteni nélkülözéseiket. Csonkapapiban, ünnepek előtt férjével szeretetcsomagokat oszt. A jelenlegi háborús időszak még inkább a segítségnyújtásról, az emberségről szól. Az orosz-ukrán háború kezdetétől férjével menekültszállást vezettek, ahol több mint 150, a háborús övezetből érkező hontalant szállásoltak el. Meleget, biztonságot, étkezést biztosítva a rászorulóknak. Szeretetkonyhát működtetnek, melynek segítségével a településen egyedül maradt idősek meleg ételhez juthatnak.

Steinbach Éva
mentálhigiénés segítő, koordinátor, anya, Down Dadák vezetője

Eredeti végzettsége szerint programtervező matematikus. 26 évig főállású anyaként nevelte nyolc gyermekét, eddig 14 unokája született. Down-szindrómás kisfia halála után, 2003-ban csatlakozott a Down Alapítvány Down Dada Sorstárs Segítő Szolgálatához, melynek két év elteltével ő lett a vezetője. Munkájával a Down-szindrómás családok életét segíti, a lelki támogatás mellett kérdéseikkel, gondjaikkal fordulhatnak hozzá, hogy könnyebben tudjanak megbirkózni az előttük álló kihívásokkal. A szolgálat tevékenységi köre mára kibővült, a már megszületett gyermekek szüleinek támogatása mellett segítik azokat a családokat is, ahol már a várandósság alatt kiderül, hogy Down-babát várnak. A kezdetektől dolgozik azon is, hogy a vérszerinti családjuk által nem vállalt Down-babák is szerető családban nőhessenek fel. Eddig majdnem 40 babának találtak új családot. 2020 óta a Down Alapítvány hivatalosan is közvetíthet nyílt örökbefogadásokat. Tevékenységével már sok Down-szindrómás gyermek és családjuk életét tudta szebbé tenni. Személyes küldetésének tekinti, hogy minden Down-baba szerető családban nőhessen fel.

Gyányi-Szabó Éva
klubvezető, terápiás munkatárs

A Békés Városi Szociális Szolgáltató Központ telephelyének, a Derűs háznak a klub vezetőjeként, és mellette terápiás munkatársként különböző foglalkozásokkal segíti az ott foglalkoztatott fogyatékkal élő emberek mindennapjait. Gondozottjainak különféle programokat szervez, többek között kirándulásokat, sport-, és más versenyeket, különböző ünnepnapi műsorokat, találkozókat, fontosabb eseményeket, illetve segíti több ember közmunkaprogramban való bejutását. Ezek szervezői, koordinációs munkáját hatalmas odaadással és türelemmel végzi. Munkája mellett napjait, alkalmanként estéit, munkaidején túl gondozottjainak segítésével, akár a covid járvány idején bevásárlással, akár idős emberek támogatásával, mások orvosi időpontjának egyeztetésével tölti. Sikerei közül kiemelendő, hogy gondozottjai közül egyre több embernek sikerül minél hatékonyabban és önállóbban élni mindennapjaikat, és előrébb jutni életükben.

Varga Péter
gépészmérnök, teológus, könyvtáros, férj, apa, párkapcsolati előadó

A Zászlónk című folyóirat egykori főszerkesztője volt, amely az egyetlen országos terjesztésű katolikus diáklap volt. Ezentúl a Regnum Marianum közösség oszlopos tagja. Az 1970-es évek eleje óta, közel 40 éven keresztül, párkapcsolati előadásokat tartott országhatárokon kívül és belül, Spielhózni név alatt. Szülő-Spiel néven külön a szülőknek is tartott előadásokat. A rengeteg előadás (vallásos és nem vallásos helyeken, csoportoknak, iskolákban, rendezvényeken), 2002-ben könyv formájában is megjelent és több kiadással elérte a 30.000 példányt. 2019-ben a VI. kiadás látott napvilágot. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott a számára.

Wermeser Anita
Vízityúk Vízitúra Egyesület az Autistákért elnöke, mellette vállalkozó, kétgyermek édesanya

Anita az autizmusban érintett fiataloknak szervez 7 napos családi fejlesztő élménnyaralást Élj - Együtt lenni jó néven. A családi fejlesztő élménnyaraláson az érintett fiatal, szülei és testvérei is részt vesznek. Ezentúl Vízityúk Vízitúra Egyesületével vízitúrákat is szerveznek, amelynek bevétele 100%-át autizmusban érintett fiatalok fejlesztésére fordítják. Eddig közel 50 családon segítettek rendhagyó programjukkal. Csapatukba önkénteseket képeznek és nekik érzékenyítő programokat tartanak. Idén októbertől inkluzív társasjáték klubot indítanak, ahol segítő személyzettel közösen mutatják be autizmusban érintett fiatalok szüleinek, hogyan szólíthatják meg gyermekeiket a játékok világán keresztül. 2022-ben jelölték őket a Civil Díj Legjobb Helyi kezdeményezés kategóriában.
Bővebb információk: https://www.facebook.com/eljegyuttlennijotabor


Házaspár jelöltek voltak 2022-ben:

Földi László és Földi-Kovács Andrea
László titkosszolgálati szakértő, Andrea televíziós újságíró, az Axióma főszerkesztője

2021-ben hívták életre a Védett Társadalom Alapítványt, amely az életigenlő, a biztonságos, a hitüket, kultúrájukat és hagyományaikat szabadon megélő egyének, családok, közösségek és nemzetek sokszínűségére épít. Védelmet nyújt a fizikai, biológiai és erkölcsi határok felszámolására törekvő globalista szervezetekkel és ideológiákkal szemben. Az alapítvány világszerte összeköti és hálózatba szervezi a hasonló szellemiségű és küldetést teljesítő intézményeket és egyéb jogi személyeket. Más alapítványok esetében elsősorban kölcsönös együttműködés útján, egyéb szervezeteknek pedig technikai és anyagi támogatást nyújtva.
Bővebb információ: https://vdta.hu/hu/

Gere György és Gere Edit
általános iskolai tanárok

8 gyermekük született, 13 unokájuk van. 30 évvel ezelőtt megalapították a Pannonia Sacra Katolikus Általános Iskolát, illetve szintén megalapították és vezetik a Nagycsaládosok Országos Egyesületének helyi csoportját Belső-Ferencvárosban. Tavaly volt az 50. házassági évfordulójuk. Gere Edit az iskolaújság szerkesztésével, János vitéz-bábelőadások évenkénti szervezésével és az iskolai ünnepségek újszerű megvalósításával is komoly feladatokat vállalt évtizedeken keresztül. Továbbá több mint egy évtizeden át ellátta a Katolikus Pedagógiai Intézet magyar-tantárgygondozói feladatait országos szinten. Gere György igazgatóként a szülői közösség és az iskolai liturgia valamint az évenkénti esztergomi Mindszenty-zarándoklat, a Szent Margit-mise és a 301-es parcella látogatásának megszervezésével, karvetőként egyebek mellett a néphagyományok átörökítésében, a kárpátaljai magyarság támogatásában, valamint a diákok évenkénti zeneakadémiai hangversenyével alkotott maradandót. Mindketten részt vettek a Katolikus Pedagógiai Intézet szakértői munkájában.

Halmay György és Halmayné Badacsonyi Márta
pedagógusok

Halmayné Badacsonyi Márta veszprémi pedagógus, intézményvezető-helyettes. 1982-ben kezdte pályáját a Dózsa György Általános Iskolában. Napközis nevelő és osztálytanító feladatok ellátása során a humánum, a gyermekszeretet jellemezte tevékenységét. Vallja, hogy „a tanítói hivatás egyik legszebb feladata a gyerekeknek megtanítani az írás, olvasás tudományát.” Foglalkozott SNI-s és BTM-es diákokkal. Diákszínjátszást vezetett. Iskolai külkapcsolatokat ápol: a nemzetközi kapcsolatokban a lengyel Tarnow iskolájával alakított ki együttműködést. Halmay György pedagógus, edző, iskolaigazgató, volt önkormányzati képviselő. 2004-2020 között a veszprémi a Szilágyi Erzsébet Keresztény Általános és Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője. Határozott erkölcsiség, becsület, kitartás, hazaszeretet jellemezte munkáját. Ranolder-díj, Szent Gellért-díj, Magyar Arany Érdemkereszt (2022) elismerést is kapott. A keresztény iskola Halmay György vezetése alatt nagy hírnévre tett szert a városban és a régióban, kiváló közösség alakult ki.

Hortobágyi Tibor és Hortobágyiné dr. Nagy Ágnes
Ágnes orvos, és férjével együtt a kecskeméti SZÉK Egyesület vezetői

Ágnes 1990 óta tart felvilágosítást a természetes családtervezésről. Tevékenységeik közé tartozik a „Boldogabb családokért”® Családi Életre Nevelés CSÉN program/képzés elindítása; az MFM-Projekt Ciklus-show® kiskamasz program magyarországi adaptációja; valamint a tüneti-hőmérőzéses természetes családtervezési módszer népszerűsítése; a párkapcsolatok támogatása, megerősítése; a jegyesfelkészítés. Az MFM-Projekt Ciklus-show® program 2006 óta több mint 30 ezer lánynak adta meg a saját testével való pozitív kapcsolódás lehetőségét, a termékenység értékének felismerését. 2001-ben a Sapientia Főiskolán Családpedagógiai Intézetet alapítottak, ahol 10 éven át folytak a képzések. A Népesedési Kerekasztal tagjaként koordinálta a CSÉN Kerettanterv kidolgozását, amely 2013 óta a NAT része, fakultatív tantárgyként. Jelenleg az Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft. által akkreditált 2x60 órás CSÉN képzés keretein belül képzik a CSÉN foglalkozásvezetőket. Egy Kisdiák így értékeli a CSÉN órákat: „Nekem nagyon, de nagyon tetszett! Bennem a REMÉNY ÜNNEPEL!”

Horváth László és Horváthné Godó Mária
nevelő szülők; hitoktatói tevékenység; családközösség létrehozása

Marika és Laci 2002 óta saját négy gyermekük mellett, nevelőszülőként másik négy gyermeket neveltek. 2009 óta élnek Fonyódon, ahol zeneiskolába, cserkészetre, szakkörökbe járatták őket. A stabil, védelmező érzelmi háttér mellett minden lehetőséget biztosítottak számukra fejlődésükhöz. A gyermekek rendszeresen ministráltak a templomban. A következetes nevelés eredményeképpen ma már szakmával rendelkező önálló felnőttek és továbbra is teljeskörű tagjai a családnak. Most egy kéttagú testvérpárt nevelnek. Marika volt hitoktató 2012-2019 között a fonyódi óvodában és általános iskolában. Fontos volt számukra, hogy a családokat segítő közösségbe szervezzék, így 2010-ben kezdeményezték a Szent József Családközösség létrehozását a katolikus templomban, melyet a helyi plébános támogatott. A családközösség megalakulása után vezetőként szolgálták a családokat. 2012 óta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat fonyódi csoportjának önkéntesei. 2013-ban kezdeményezésükre Családháló-pont jött létre Fonyódon, melynek tagjai összetartó, egymást segítő családok voltak. Egyszerű, szerény életvitelükkel példát mutatnak házastársi és felebaráti szeretetből. Bensőséges családi életük és közösséget formáló jelenlétük meghatározó helyi közösségük számára.

Dr. Kapitány Ágnes és Dr. Kapitány Gábor
mindketten Széchenyi-díjas szociológusok, kulturális antropológusok, a z MTA doktorai, a MOME és az ELKH TK Szociológiai Intézet professzor emeritája és emeritusa

Tudományosan együtt dolgozó házaspár, házaspár kategóriában indulnak, de a tevékenységük alapján a tudományos kategóriához sorolandók.

Életpályájuk közös eleme a szimbolikus jelenségek kutatása a saját (kortárs) társadalomban, elsősorban a vizuális kultúra, a tárgykultúra és a művészetek területén. Kutatási területük magában foglalja a nemzeti identitás illetve a kulturális mintázatok alakulását, történelmi korszakok világképének változását. Több mint 20 monográfiát és közel 300 tudományos tanulmányt, cikket publikáltak közösen, a magyaron kívül angol, francia, német nyelven. Több évtizedes, közös kutatói tevékenységük kiemelkedő jelentőségű és egyedülálló. Ötven esztendeje összefonódott életpályájuk minden mozzanatát közösen végezték, az egyetemi előadásoktól a tudományos publikációig.

Kigyóssy Örs és Kigyóssy-Bózsó Andrea
Örs építész, képzésben lévő pár-és családterapeuta, mentálhigiénés szakember, Andrea jogász, lelkigondozó, képzésben lévő pár- és családterapeuta

Örs és Andi több házaspárral együtt a KétIgen Alapítvány megálmodói. A KétIgen Alapítvány pár- és családterápiában jártas szakemberek segítségével dolgozott ki párkapcsolat-gazdagító műhelyeket, amelyek férfi-nő pároknak segítenek jobban elmélyíteni a kapcsolatukat, és egyre örömtelibbé tenni azt. A műhelyen kívül most már egyre több programot megálmodtak, például a 4bakancs-túrát (párkapcsolat-gazdagító túra), ahol a párok előre megadott témák mentén beszélgethetnek a kapcsolatukról, vagy a párkapcsolat-gazdagító est (https://www.youtube.com/watch?v=2F2eXaiW5yE). Legújabb ötletük egy olyan gimnáziumi program, aminek keretein belül (90 perces óra) párkapcsolatról, hűségről, elköteleződésről, házasságról, ezektől való félelmekről tartanak műhelyeket 10-11-es diákoknak. További infó: www.ketigen.comhttps://youtu.be/xH0g8vmrQd4

Dr. Mező Ferenc és Dr. Mező Katalin
Katalin egyetemi adjunktus, gyógypedagógus, Ferenc egyetemi docens, pszichológus

Nevükhöz fűzödik az OxIPO modellen alapú tanulásfejlesztés kidolgozása, amely tényleges gyakorlati segítséget nyújt a tanulási problémákkal küzdőknek. Tudásukat szakértéssel, szeretettel és humorral adják át a jelen és a jövő pedagógusai számára iskolai, egyetemi oktatási keretek között. A Kocka Kör Tehetséggondozó Kulturális Egyesület keretében különböző területek tehetségeit támogatják. Mindketten aktív publikációs tevékenységet folytatnak, számos könyvük, tanulmányuk jelent már meg. Szakmai tevékenységüket már többször is elismerték: Katalin legutóbb 2020.-ban Rektori Elismerő oklevél kitüntetésben részesült, Ferenc pedig 2010.-ben elnyerte a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem emlékérmét. Emellett több szervezetben tevékenykednek pl. a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Bizottság köztestületi tagjai. Három gyermekük nevelése mellett még, hátrányos helyzetű és roma fiatalok támogatása érdekében számos tevékenységet folytatnak mentorként, oktatóként, instruktorként. Illetve határon túli pedagógusok és fiatalok támogatására rendszeresen szerveznek hazai és nemzetközi konferenciákat, workshopokat és rendezvényeket.

néhai Rohály Gábor és Mészáros Gabriella
Gabriella jogász, borszakértő, Gábor fogorvos, borszakértő

A borkultúra terjesztésének elhivatott úttörői. Mindketten aktív publikációs tevékenységet folytattak, többek között 1995-ben együtt indították útnak a tizenhat éven keresztül megjelenő Borkalauzt, melyet Gabriella - immár sajnos önállóan- újra megjelentetett. Ennek szerkesztése mellett Gabriella több bor és gasztronómiai témájú könyv szerzője, szerkesztője, kiadója. Cikkei valamennyi hazai bor és gasztronómiai tárgyú szaklapban, magazinban megjelentek, emellett több nemzetközi kötet munkatársa (pl. „Oxford Companion to Wine”). Borismereti tréningeket tart, oktat a Tokaj-Hegyalja Egyetemen, a Magyar Konyha Magazin rovatvezetője. Gábor a Borkalauz szerkesztése mellett különböző tankönyvértékű könyveket is írt. 1991-ben közösen megalapították a Borkollégiumot, mely oktatási központjának húsz éven keresztül voltak a vezető lektorai. Emellett mindketten az Óbudai Egyetem c. egyetemi docensei is, tanítottak az Osztrák Borakadémia kurzusain. Gábor idén, életének 87. életévében hunyt el. Részt vett a Magyar Bor Akadémia megalapításában, a sommelier szakmai hazai elismertetésében, elterjesztésében. Nevéhez fűződik a borleíró szaknyelv megújítása, munkája elismeréseképpen megkapta a Hamvas fürt borművészeti díjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét és 2014-ben a Bussay László-emlékdíjat is. Mindketten rengeteget tettek a borkultúra megújításáért, terjesztéséért, sok tudást, szakértelmet átadva a jövő borértőinek.

Dr. Szonda István és Barna Zsuzsa
István néprajzos muzeológus, kulturális antropológus, Zsuzsa múzeumpedagógus

3 gyermekük van. István Gyomaendrődön 1999-től az Endrődi Tájház és Helytörténeti Múzeum vezetőjeként dolgozik. Néprajzi és helytörténeti gyűjtéseket végez és gyarapítja a múzeum tárgyi és dokumentum anyagát. Emellett Feleségével, Zsuzsával a Tájházban gyerekeknek foglalkozásokat, egyetemistáknak gyakorlós táborokat szerveznek. A Szent Antal sütőház felújítói, ahol Zsuzsa maga is süt a diákfoglalkozásokon. Szervezik a néptáncosokkal a város néprajzi ünnepeit is: háromkirály járás, téli ünnepkör, húsvét, pünkösd. Személyiségük, nagy tudásuk, nyugalmuk rengeteg gyermeknek hatalmas vonzerő.

Trill Zsolt és Szűcs Nelli
színművészek

Nelli és Zsolt jelenleg a Nemzeti Színház színművészei, egyben a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház, a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház alapítói, illetve a színtársulat jelenlegi tagjai. Alakításaikban értéket közvetítenek, a színház iránti teljes elkötelezéssel, alázattal. Rendkívül fontos számukra a szülőföld szeretete, egyben magyar identitásuk megőrzése. Szűcs Nelli nevéhez fűződik a a beregszászi születésű Fedák Sári emlékének ápolása, kultuszának erősítése Kárpátalján, így a beregszászi Fedák Sári-szobor vagy épp a Fedák Sári-díj alapításának kezdeményezése. Több országban is bemuttták a Fedák Sári monodrámát, és a Dobronyi rózsát Zsazsának… című darabot, mely szintén Fedák Sárinak állít emléket. A magánéletben nyitott szívű, befogadó emberek, példamutató életet élnek, két gyermeküket a keresztény értékek szellemében nevelik. Több rangos állami és szakmai díjban részesültek, Zsolt színpadi munkája mellett a filmszerepei, az utóbbi időben a történelmi filmszerepei, is a művészi pályájának részét képezik. Fiúk még középiskolás (az Esztergomi Ferences Gimnáziumban), lányuk az ELTE hallgatója, és már önálló műsora van a Mária Rádióban: "Így gondoljuk mi!".


Tudományos jelöltek voltak 2022-ben:

35 év feletti kategória

Dr. Fülöp Tamás
a Neumann János Egyetem rektora

Doktori fokozatát történelemtudományból szerezte. Kutatásai egyik fókuszában a családtörténet kutatás és annak módszertana, valamint a családtörténetkutatásnak az időskori lelki-szellemi egészségmegtartásban, közösségépítésben játszott szerepéről folytatott kutatások állnak. A Tanítsunk Magyarországért! program oktatója, melynek során hátrányos helyzetű falvakban élő általános iskolás gyermekek mentorálásában közreműködő egyetemista hallgatók számára tart előadásokat. Aktívan közreműködik a családbarát munkahelyi környezet megteremtésében. Életútján és hivatásán keresztül példát mutat, mint vezető, mint kolléga, mint oktató és mint a családra bázisként tekintő kétgyermekes családapa.

Gál Róbert Iván

Nemzetközileg ismert és elismert kutatásokat végez a generációk közti transzferek témakörében. Megjelent rangos angol nyelvű publikációi komoly szakmai visszhangot váltanak ki.

Dr. Hős Csaba János
egyetemi tanár, az MTA doktora

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Karának professzora, tudományos- és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese. Szakmai munkája mellett a pestszentimrei római katolikus plébánia képviselőtestületének tagjaként több évtizedes közösségépítő tevékenységet végez, négy gyermek édesapja. A plébánia családos közösségének aktív tagja, elindítója és szervezője volt az Alpha kurzusnak több éven át, mely segít a hitüket, személyes útjukat, az élet értelmét keresők számára kötetlen, barátságos környezetben lelki beszélgetéseket kezdeményezni. Legfontosabb érdeklődési területei az ifjúság útkeresése, korosztályos kérdéseik megválaszolása, a fiatalabb korosztályok hitre vezetésének kihívásai. A BME Gépészmérnöki Karának kutatómérnökeként foglalkoztatják a természettudományok és a keresztény hit összeegyeztethetőségének kérdései is.

Dr. habil. Jancsák Csaba
szociológus, ifjúságkutató, egyetemi docens

Tudományos kutatásaiban a társadalmi értékek nemzedékek közötti átadását vizsgálja, továbbá a család szerepét a nemzeti történeti emlékezet megőrzésében. Közel egy évtizede kezdeményezője és cselekvő részese a Szegedi Tudományegyetem családbarát szemléletű formálódásának. Oktatói munkája során családszociológiai, családtudományi, párkapcsolati témájú előadásokat tart az egyetem hallgatóinak. Tevékenységének eredményeként jött létre az SZTE Interdiszciplináris Családtudományi Kutató- és Fejlesztő Központ, amelynek szakmai vezetője. Oktatóként és családapaként elkötelezett az értéktelített oktatás, nevelés mellett. Kutatási tevékenysége és közéleti szerepvállalása elősegíti a Szegedi Tudományegyetem családbarát társadalmi felelősségvállalását.

Molnár Sarolta Judit
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar adjunktus, jogász

Tudományos tevékenységének centrumában a házasság és család intézménye áll. Idén megjelenő monográfiájában a házasság jogintézményét vizsgálja az azt érő kihívások tükrében, így azt hogy mit tehet a jogalkotó a házasságok bomlékonysága ellen, stabilitásáért és hogy a házassággal versengő egyéb párkapcsolati formák milyen negatív hatással vannak a házasságra. A 2021-es Szent József év kapcsán kutatásvezetőként az apaságra fókuszáló, több jogterületet átfogó konferenciát, egy folyóirati különszámot és kutatást fogott össze. Gyermekkora óta aktív cserkész, a 2. sz. Sík Sándor Cserkészcsapatban, valamint az I. és X. cserkészkerületi vezetőképzésben végzett cserkészvezetői munkát. Friss házas.

Seben Glória
pszichológus, teológus, pedagógus

Az istenképek, a személyiség- és hitfejlődés, valamint a kötődés területén végez empirikus kutatást, mely szükségszerűen a szülő-gyermek kapcsolatok dinamikájára és a bántalmazás problémájára is kiterjed, valamint hozzá kíván járulni a hitoktatás istenképre gyakorolt hatásának megértéséhez is. A jelölt doktori disszertációja benyújtás előtt áll. Oktatói és ismeretterjesztői munkája során feladatának tartja, hogy hívők és nem hívők számára segítséget nyújtson istenképük jobb megismeréséhez és annak fejlődéséhez. Férjével és két kisfiával Gödöllő-Máriabesnyőn él.

Simon Nóra
mesteroktató, pszichológus

Több mint két évtizede meghatározó személyisége a miskolci egészségtudományi képzésnek. Háromgyermekes édesanyaként szívügyének tekinti a védőnőképzést, a családgondozás és gyermeklélektan tematikájú kurzusok kidolgozója és kiváló oktatója, emellett a kar minden képzésén tanítja a pszichológiai, önismereti és kommunikációs tárgyakat. Kimagasló tudományos diákköri tevékenységet végez konzulensi és opponensi feladatkörben többek között gyermekvállalás, családgondozás, lelki egészség témákban. Az oktatók, munkatársak és hallgatók körében rendkívüli népszerűségnek örvend, melyet kiváló emberi tulajdonságainak köszönhet.

Dr. Szabó-Tóth Kinga
habilitált egyetemi docens

Egyik fő szakterülete a családszociológia. Kopp Máriát volt alkalma személyesen is ismerni, családszociológiai szemléletét és kutatásait nagyban alakította az általa és férje, Skrabski Árpád által képviselt humanista látásmód és kutatói igényesség. Egy 2014-ben megjelent tanulmányában (“Fiatalok párválasztási, családalapítási motivációi és tervei”) például egyetemisták gyerekvállalási motivációit és terveit kutatta, egy másikban pedig (“ …de mi van a férfiakkal?: Férfiszerepek a változó Magyarországon”) a férfiak megváltozott szerepeit vizsgálta. Több, mint 10 éve vezet workshopokat is: foglalkozik fiatalokkal és idősebbekkel, segítve őket a családi kapcsolatok és párkapcsolatok világában.Több éve nagy sikerrel futnak “Párválasztás, szerelem, család” sorozatai az MTA miskolci Akadémiai Székházában.

Dr. Szűcs Kinga Beatrix
teológus és bölcsész

Elkötelezett kutatója a humánökológia, a fenntarthatóság és az ökoteológia problematikájának. Aktívan részt vállal az ökomenikus Teremtésvédelmi Munkacsoportban, az evangélikus Ararát Munkacsoportban és az Andorka Eszter Programban.

Dr. Zelena András
Batthyány-Strattmann László díjas tanszékvezető docens

Kutatási területe a prae- és perinatális gyász, a lélektan és társadalomtudomány kérdései. Tudománynépszerűsítő tevékenysége és szerepvállalása a covid-gyász kapcsán országosan elismert szakemberré emelte, médiaszerepléseinek száma több százra tehető éves szinten, de emellett kurrens tudományos tevékenységet folytat:
- Orvosi Hetilap (impact faktor 0,707 2021-ben) állandó szerzője,
- könyvfejezete jelent meg a Semmelweis Kiadó gondozásában:
- Lege Artis Medicinae levelező szerzője,
- Mindennapi Pszichológia Magazin állandó szerzője,
- szerkesztőbizottsági tagja a Kharón Thanatológiai Szemlének,
- MTA Pszichológia Tudományos Bizottság köztestületi tagja,
- a Magyar Pszichiátriai Társaság rendes tagja.


Tudományos jelöltek voltak 2022-ben:

35 év alatti kategória

Körömi-Varga Vanessza

2014-ben végzett Szegeden, az ETSZK Védőnő (egészségügyi gondozás és prevenció) szakon.
2014-2016. Semmelweis Egyetemen Táplálkozástudományi mesterképzésen szerzett diplomát.
2018-ban Laktációs szaktanácsadói végzettséget szerzett IBCLC címmel.
2015-től Balástyán, majd 2017. márciusától dolgozik a SZTE/SZAKK/Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Védőnői Alapellátási Egységénél dolgozik, területi védőnőként, ellátási körzete a 4. számú védőnői körzet. 2020-ban született meg első gyermeke, mely után most 2022. áprilisában kezdett el ismét dolgozni. Ellátási körébe tartozik a szegedi Dr. Waltner Károly Gyermekotthon (Szeged, Bölcsőde utca 3.). Az itt jórészt gondozott gyermekek különleges ellátást igénylő gyermekek, továbbá tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermekek.

Németh Dóra Katalin
a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának tanársegédje, a Pécsi Tudományegyetem „Oktatás és Társadalom” Neveléstudományi Doktori Iskolájának doktorandusza

2022-ben munkáját az Év fiatal kutatója kitüntetéssel jutalmazták. A Doktoranduszok Országos Szövetségének Pszichológiai és Neveléstudományi osztályának tagja 2020-tól. Oktatói tevékenysége mellett folyamatos szervezője, segítője a SOE-BPK tudományos rendezvényeinek, továbbképzéseinek. Mesterszakos tanulmányait Debrecenben folytatta, ahol tagja volt a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesület kutatócsoportjának. Kutatási területe az óvónőképzés felsőfokúvá válásának és a felsőfokú óvónőképzés gyakorlati képzésének vizsgálata.

Perge Anna
tanársegéd

Fiatal kora ellenére mélységes elköteleződéssel viseltetik az egészségtudományok, az oktatás-kutatás, ezen belül is a védőnőképzés iránt. Fiatal lokálpatriótaként az oktatás-kutatás mellett megragad minden lehetőséget, hogy segítsen a hátrányos helyzetben élő családokon, a rászoruló gyermekeken, fiatalokon és szülőkön; javítson életminőségükön. Kitartó, lelkes és odaadó hozzáállásával egyetemi projekt keretében járja az abaúji térség településeit szűrésekkel, egészségfelmérésekkel, eredményeit folyamatosan publikálja, emellett szervezi az adomány-akciókat. Védőnő alapvégzettséggel és rehabilitációs mesterdiplomával jelenleg PhD várományos egészségügy és kompetenciamenedzsment témával.

Polcz Péter

2021 tavaszán védte meg PhD értekezését matematikai rendszermodellek analízise és irányítása témakörében a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen summa cum laude eredménnyel. Már doktorjelöltként aktívan részt vett a PPKE-ITK COVID-19 járványmodellezési és járvány-előrejelzési számítási keretrendszerének fejlesztésében. Saját munkájának eredménye egy olyan részletes járványmodell kidolgozása, amely képes figyelembe venni a lezajlott fertőzés, ill. az oltások utáni immunvesztést, valamint a szennyvízben található vírus örökítőanyagra vonatkozó mérési eredményeket is. Modelljének számítási eredményei a mai napig fontos részét képezik a PPKE-ITK által a Nemzeti Népegészségügyi Központ felé rendszeresen elküldött elemzésnek és előrejelzésnek. Újszerű számítási módszereit a sikeres járványkezelésben történő közvetlen felhasználás mellett színvonalas tudományos folyóiratokban és nemzetközi konferenciákon is publikálta. Feleségével közel egy évtizeden át aktív és szervező tagjai voltak a Műegyetemi Katolikus Közösségnek, valamint három évig gondnokai voltak a Budapesti Főiskolai és Egyetemi Lelkésszég Fiúkollégiumának. Jelenleg a Pesterzsébeti Római Katolikus Főplébánia családközösségének aktív tagjai. Feleségével és két kicsi gyermekével jó úton halad, hogy családjában is megvalósítsa a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom céljait.

A Tudományos kategóriát a Richter Gedeon Nyrt. támogatta!

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!