Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

„Nálunk az anyák erősödnek” (TÁLENTUM, 48. rész)


haromkiralyfi.hu / 2022.05.27.


Gyereknap. Mosoly. Kacagás. Önfeledt játék. De min múlik egy gyermek boldogsága? Hogyan lehet érzelmileg stabil, magabiztos gyereket nevelni? És mi van akkor, ha a szülő az alapvető szükségleteket nem tudja megadni? Minden gyermeknek alanyi jogon jár, hogy jól lehessen. Ehhez viszont szükséges a szülő jólléte is. A LEA Otthon gyakran bántalmazó kapcsolatból, életveszélyes fenyegetettség elől elrejtőzni kényszerülő, kisgyermekes édesanyáknak nyújt menedéket, maximum másfél év időtartamra. A Lea Otthon befogadja a krízishelyzetben lévő családokat, és az itt eltölthető idő alatt segít a családoknak visszatérni a társadalomba, saját természetes támaszaikhoz. Mert minden gyermeknek jár a boldogság.

Varga-Hegyi Eszterrel a LEA Alapítvány intézményvezetőjével Pálfay Erzsébet a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom alelnöke beszélgetett.

Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a LEA Alapítvánnyal?

2005 januárjában olvastam egy felhívást miszerint a Leány Anya Gyerek Alapítvány munkatársakat keres újonnan nyíló anyaotthonába, ahol a szülés környékén -várandósan vagy pici babával - magukra maradt fiatal anyáknak szeretnének segíteni. Annyira megszólítva éreztem magam, hogy korábban hazautaztam családi síelésünkről, hogy a kiválasztási tréningen részt vehessek. Beválogattak a szakmai teambe: családgondozóként és intézményvezető-helyettesként kezdtem, majd pár hónappal később átvettem az otthon vezetését.

Mi a küldetésetek, és ki a fenntartótok?

Célunk, hogy a gyermekek megszülethessenek és biztonságban, az édesanyjuk mellett kezdhessék el életüket. Másik fontos célcsoportunk a bántalmazás áldozatai, általában lakóink egyharmada érintett családon belüli erőszakban.

A fenntartónk 2008-ban megváltozott, a Székesfehérvári Egyházmegye vette át az otthon működtetését. Új fenntartónk a korábbi bérelt ingatlan helyett egy funkcionálisan, kimondottan erre a célra tervezett épületet építtetett intézményünk számára, anyaotthonunk 2013 óta ebben az ingatlanban működik.

Mit tudtok itt számukra biztosítani?

Az Otthon a gyermeküket egyedül vállaló nők részére nem csak lakhatást biztosít, hanem egy komplex ellátást, aminek eredményeképpen képessé válhatnak az önálló életvitelre, gyermekeik megfelelő ellátására, nevelésére, társadalmi szinten elfogadott értékrend kialakítására és mind ezek révén alkalmassá válnak a társadalomba való be- illetve visszailleszkedésre.

Kikkel találkoztok elsősorban?

Általában sokproblémás családokkal dolgozunk: lakhatási problémákon kívül, életvezetési problémák, természetes támaszok hiánya, pszichés terhek és bántalmazás miatt kérik felvételüket a jelentkezők. Néhányan maguk keresnek meg minket, néhányan a családsegítő vagy védőnői hálózaton keresztül veszik fel velünk a kapcsolatot. Ellátásunk igénybevétele önkéntes, a szülő kérelmére indul, a szülői felügyeleti jogokat nem érinti.

…..és mennyi időre maradhatnak, milyen keretek között?

Egy évig maradhatnak intézményünkben, ami szükség esetén fél évvel (iskolás gyerekeknél a tanév végéig) meghosszabbítható. Ez alatt folyamatos családgondozói és szakgondozói támogatást kapnak, de ingyenes jogi, pszichológusi, gyógypedagógusi segítséget is biztosítunk számukra. Az átmeneti gondozás ideje alatt szabadidős és életvezetési foglalkozásokon is részt vehetnek a családok (pl. kerekítő, babafőzés, szépségnapok, kirándulások), hogy valóban megerősödve tudjanak továbblépni.

A bent töltött idő során milyen fejlődésen mennek keresztül az anyák, és gyermekeik?

A nálunk töltött idő alatt az anyák erősödnek szülői szerepükben, ha mód van rá munkába állnak, a gyerekek pedig oktatási-nevelési intézményekbe járnak. Az intézményi beszoktatást és a munkahelyi helytállást nagyban megkönnyíti, elősegíti az otthon napirendje. Néhányan jelentős megtakarítással tudnak nekivágni új, önálló életüknek. A gyerekeknek személyre szabott egyéni gyógypedagógiai fejlesztést biztosítunk, aminek köszönhetően jelentősen csökkennek fejlődési lemaradásaik.

Innen az útjuk már könnyen felfelé indul? Tudjátok követni a sorsukat?

Sajnos szociálpolitikai hiányosságok miatt - támogatott lakhatás hiányában - az itt töltött másfél év, nem jelenti automatikusan a családok lakhatásának rendeződését. Kevés a szociális bérlakás, a piaci albérlet fenntartása nagyon megterhelő egy egyedülálló anyának. Olykor előfordul, hogy másik családok átmeneti otthonába költöznek tovább, de a legjellemzőbb, hogy felkutatjuk a természetes támogató rendszert és segítünk a megszakadt, megromlott családi kapcsolatok rendezésében, hogy rokonságon belül oldódjon meg családjaink lakhatása. A kiköltözésről mindig értesítjük a helyi család- és gyermekjóléti szolgálatot, a későbbiekben ők támogatják a családot. Tehát hivatalos után követésünk nincsen. A közösségi médián keresztül mégis sok édesanya tartja a kapcsolatot anyaotthonunkkal, többségük hosszú távon képes nevelni, felnevelni gyermekét.

Mit tartasz legfőbb erényeteknek?

A civil fenntartás bizonytalansága után az egyházi háttér biztos alapokat nyújt, így valóban a szakmai munkára tudunk koncentrálni. A szociális szférával ellentétben intézményünkben stabil szakmai gárdával dolgozunk, minimális a fluktuáció. Az alapszolgáltatásokon felüli szolgáltatásainkat mindig igyekszünk a felmerülő igényekhez, szükségletekhez igazítani. Ezek megvalósításában nagy segítséget jelentenek önkénteseink, akiknek száma sajnos jelentősen csökkent a pandémia következtében.

Hogyan látod a jövőt?

2018 óta lehetőség van a családok átmeneti otthonaihoz kapcsolódóan külső férőhelyek létrehozására, ami köztes lépcsőfokot jelent az intézményes és az önálló lakhatás között. A családok önállóan élnek külső lakásokban, a teljes rezsiköltséget ők fizetik, emellett előtakarékoskodik a tovább lépésükhöz. A folyamatos segítség helyett hetente egyszer kapnak segítséget az otthon családgondozójától. Az ellátási idő a külső férőhelyen töltött időtartammal együtt 3 évre hosszabbítható. Fenntartónk ez év elején telket vásárolt és terveket készíttetett 2 külső férőhely felépítéséhez. Bízom benne, hogy hamarosan az építkezéshez szükséges forrásokat is sikerül megteremteni, így bővülhet szolgáltatásunk.

(2021-ben a FICSAK által szervezett Családszervezetek Adventi Jótékonysági Adománygyűjtése teljes bevételét a Lea Otthon Új Családi Otthon kialakítására szánták, mely kezdeményezéshez Mozgalmunk is csatlakozott. – a szerk.).

Az interjút Pálfay Erzsébet a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom alelnöke készítette.

A program támogatója a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!