Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

"Örülnék, ha a családbarát szemlélet átjárná egész Európát"
(TÁLENTUM, 44. rész)


haromkiralyfi.hu / 2021.12.27.


A mentális egészség megőrzése most fontosabb, mint valaha – mondja a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom ügyvezetője, aki szerint a Covid jelentette nehézségek a gyerekek megszületéséért dolgozó alapítványt is rendkívüli kihívások elé állították. Vígh József úgy látja, a Kopp Mária és férje, Skrabski Árpád alapította szervezet ebben az új helyzetben is épp a rugalmassága miatt tud mégis értéket közvetíteni és újabb programokat indítani.

Az alapítás óta jelen vagy a Mozgalom életében. Élénken emlékszem az első önkéntes találkozóinkra, minden alkalommal azzal kezdtük, hogy röviden bemutatkoztunk egymásnak, ki honnan jött, milyen szakmai területet képvisel. Te akkor váltottál éppen, és bizony nagy kanyart vettél, amikor úgy döntöttél, hogy egy civil szervezetnél képzeled el a jövődet.

Valóban így van. Előtte egy multicégnél voltam középvezető, számos projektet koordináltam, de éreztem, szeretnék új kihívásokat találni máshol, ahol nagyobb szükség van rám. Hála Istennek, a legjobb helyre vezérelt! Számos ragyogó terv, ötlet fogalmazódott meg Kopp Mária és a Mozgalom környezetében, de megvalósító emberekből kevés volt. A záporozó ötletek közül az egyik leginkább kidolgozott az Apafüzet volt, amihez hiányzott azonban az anyagi fedezet, a véglegesítés, a terjesztési csatorna. Ez épp nekem való feladat volt, és szíves örömest beálltam, hogy kézbe vegyem, megszervezzem a sokáig fiókban várakozó Apafüzet terjesztését, kivitelezését. Nagy öröm számomra, hogy ez a hiánypótló kiadvány azóta már öt kiadást élt meg, és a védőnőkben – akik eljuttatják a családokhoz – csodálatos partnerekre találtunk.

Miért pont családügyi témát választottál jövőképnek? Vagy Kopp Mária személye volt a döntő?

Feleségemmel három gyermeket nevelünk, illetve azóta már mondhatom, hogy neveltünk fel, hisz a legkisebb is egyetemista. Kopp Mária magával ragadó személyisége, szavai nálam is célba találtak; hogy a magyar társadalom a leginkább családbarát Európában, mégsem születnek meg a kívánt, tervezett gyerekek. A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom azért jött létre 2009-ben, hogy a demográfiai problémákra reagáljon, hogy civil szervezetként eljuttassuk minél több emberhez az üzenetet, hogy a gyermek a legnagyobb érték, a boldogság forrása, ráadásul egészségvédő hatású is.

Hogy emlékszel vissza Kopp Máriára, mit tanulhattunk tőle?

Mária dinamikus, karizmatikus személyisége mindenkit elvarázsolt. A médiában olyan szuggesztív módon tudott lelkesítően beszélni a hazánk számára meghatározó kérdésekről, hogy egyre több önkéntes jelentkezett a Mozgalomba. Olyanok, akik a családalapítással, lelki egészséggel kapcsolatban megfogalmazott célokért tenni akartak, köztük híres emberek az egyetemekről. Ugyanakkor a nemzetközi tudományos világban igen elismert szakemberként tartották számon. Amit én biztosan megtanultam Mozgalmunk alapítójától, az a bátorság, a hit ereje, és a jó kommunikáció jelentősége.

Milyen főbb állomásokra, mérföldkövekre tudnád tagolni a Mozgalom elmúlt 12 esztendejét?

Meghatározó volt Kopp Mária halála 2012 tavaszán, ez sokkolt mindnyájunkat, akik mellette dolgoztunk. Néhányan azóta is mondják, hogy mennyire emlékezetes számukra, amikor Mária nem sokkal halála előtt felkért engem, hogy koordináljam az önkéntesek munkáját. Miután magunkra hagyott, küldetésemnek éreztem, hogy folytassuk az általa elkezdett munkát. Lányával, Skrabski Fruzsinával együtt vezetjük azóta az Alapítványt. Számos alkalommal érezzük, hogy odaföntről figyeli, milyen szépen gyarapodik Mozgalmunk, és szinte védő angyalként segít sikerre vinni mindazt, amit lelkesedéssel és célunkat szem előtt tartva egyre nagyobb országos hálózattal végzünk. Több új emberrel növekvő szervezetben immár saját alapítványi háttérrel ütőképes csapatban dolgozunk, szépen fejlődik egyre hatékonyabb a szervezetünk. Természetesen ezért, nap mint nap tenni kell, ahogy a jó házasságért, a jó párkapcsolatért is! Rendszeresen szervezünk tréningeket, szervezetfejlesztő programokat.

Hogy élted meg ezt a vezetői karrier ívet, aminek nem a fokozatosan növekvő felelősség talán a legnagyobb nyomása, hanem a civil világ mintegy velejáró nehézsége, a stabilitás biztosítása, a források folyamatos megteremtése?

A Mozgalmat vezetni szép kihívás, és öröm számomra. Nyilván vannak nehezebb helyzetek is, amikor a működőképesség az egyre több munkatársat, önkéntest foglalkoztató csapatunk számára kicsit bizonytalanabbá válik. Minden szervezetben vannak olyan pillanatok, amikor érdemes elgondolkodni, hogy mik a prioritások, hogyan lehet biztosítani a "fenntartható fejlődést".

A kis marokcsapatból mára már egy munkatársakból, külsős szakértőkből, országos önkéntesekből álló nagy szervezet lett.

Ütőképes csapatunk minden tagja elsősorban azért van velünk, mert egyetért a céljainkkal, és így olyan munkát végezhet, aminek látja értelmét, jelentőségét. Nagy öröm számomra, amikor látom, hogy összetartó csapatként egymás sikeréért tenni akaró kollégák vesznek körül. Nyilván ezért is tenni kell, hogy ez így maradjon, és egyre inkább így legyen, de csak így érdemes, ez tölt fel és ez megerősít, hogy jó az irány.

Hogy lehet ennyi ember munkáját jól összehangolni?

Rendszeres egyeztetésekkel, közös tervezéssel minden munkatársunkat bevonjuk a következő időszak programjainak előkészítésébe. A visszajelzések, illetve a nem várt események hatására – mint pl. most a Covid – újratervezzük, alakítjuk a projekteket, indítunk újakat, vagy van, amit elhalasztunk. Tehát folyamatosan alkalmazkodunk, konzultálunk, bevonjuk a munkatársakat, és a prioritásokat is mindig egyeztetjük. Ebben hálás vagyok vezető társaimnak, a kollégáknak és országos hálózatunk minden tagjának, hogy mindenki a maga helyén a maximumot nyújtva dolgozik a céljainkért, hogy sikerre vigyük a Kopp Mária által elindított Mozgalmat, hogy megszülethessenek a kívánt gyermekek.

Hol tart most a Mozgalom? Melyek a legfőbb eredményeink szerinted?

Rengeteget fejlődtünk, számos sikeres programunk van. Ilyen a Gyereket a Magasba, ahol tízezer résztvevővel egyszerre egyidőben emeljük fel gyerekeinket határon innen és határon túl. Tavaly kezdtük a Szóbox programunkat, ahol egyetemisták, fiatalok számára szervezett vitákban ismerhetjük meg a szakértők véleményét megosztó érdekes kérdésekről. Tudnám még sorolni a számomra kedves jobbnál jobb projekteket, eredményeket, de ajánlom mindenki figyelmébe hogy nézze meg a honlapunkat, közösségi oldalainkat! 

Épp a napokban készült egy rövid interjú Böjte Csabával, Skrabski Fruzsinával és Velkey Györggyel, ahol bejelentünk egy közös együttműködést a "Gyerekekért". Biztos, hogy a családbarát programjaink szintén lényegesek, mert a napi működés során tapasztalhatják meg a munkatársak, hogy milyen Családbarát Kórházban, vagy Családbarát Vállalatnál dolgozni. Kimutattuk., hogy a járványhelyzetre is sikeresebben reagáltak azok a szervezetek, akik számára fontos a családbarát szemlélet. Országos hálózatunk, és annak bővítése kiemelt prioritás, egyre több településen dolgozik olyan kollégánk, aki helyben szervez programokat, képviseli a Mozgalmat, a céljainkat.

És mit látsz így év végén magunk előtt, mire készüljünk, mi a folytatás?

A járványhelyzet sajnos megnehezíti az életünket. Ez most kifejezetten komoly kihívás fiatalnak, idősnek egyaránt, az egészségügyben dolgozóknak, a kisgyerekes családoknak, a tanároknak, az egész országnak. A mentális egészség megőrzése, tenni a nehézségekkel küzdőkért most fontosabb, mint valaha, így a civil szervezetek munkája is. Elindítottuk "Mentális védőoltás" programunkat, ahol egészségügyi dolgozók, fiatalok, családosok számára biztosítunk szakemberek segítségével támogatást ebben a nehéz helyzetben, erre úgy érzem, rá kell erősíteni, hisz a vírus új mutációja újabb hullámmal fenyeget. Nagyon bízom benne, hogy 2022-ben végre sikerül ezt a rendkívüli helyzetet, magunk mögött hagyni. Van számos tervünk persze, amit a járványhelyzethez igazodva online vagy személyes találkozással szervezünk. Egyik ilyen a jövő februárra tervezett Házasság heti konferenciánk, amit békeidőkben az MTA-n szoktunk megrendezni.

Mikor lennél elégedett, ha mondjuk 20 év múlva visszanéznél?

Örülnék, ha a családbarát szemlélet átjárná egész Európát, az egész világon megszülethetnének a kívánt, tervezett gyermekek. Egyre kevesebb lenne a válás, több a jó házasság, és mindenki tisztában lenne azzal, hogy a jó házasság egészségvédő hatású. Bízom benne, hogy a lelki egészség szerepe, illetve az erre való odafigyelés felértékelődik, és ha szükséges, nyugodtan fordulnának szakemberhez az egyének és családok egyaránt. Remélem, hogy Mozgalmunk célja, a vágyott gyermekek megszületése egyre inkább megvalósul, a fiatalok lelkében megfogalmazott vágyak és a valóság egyre közelebb kerülnek egymáshoz.

Boldog új évet kívánok mindenkinek!

Az interjút Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom alelnöke készítette.

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!