Mindenkinek lehessen annyi gyereke,
amennyit szeretne!
EN

"Köszöntünk 2021!"
(TÁLENTUM, 25. rész)


haromkiralyfi.hu / 2021.01.13.


Évértékelő és évindító beszélgetés Skrabski Fruzsinával

2019 őszén boldogan ünnepelte 10 éves fennállását az alapítvány. Néhány hónapra rá nagyot fordult a világ. Kiemelten fontos lett a családokról – szülőkről, gyerekekről, idősekről, dolgozókról - való gondoskodás. Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke.

Hogyan emlékszel vissza a tavalyi évünkre?

Olyan lett az egész világ, mintha egy sci-fi filmbe kerültünk volna. Szerencsére nem a legdurvábba – az ilyen filmek többsége az emberiséget tizedelő halálos járványról vagy gyilkos háborúról szól, – de így is sok kedves rokon, ismerős lett a koronavírus áldozata. Sokan a munkájukat vesztették el, másoknak a magánélete borult fel az összezártság miatt. A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom munkatársai, önkéntesei, helyi vezetői azonban fantasztikusat alkottak ilyen nehéz körülmények között is: a Veszekedés helyett összebújás, és Veszekedés helyett hála videóinkat több mint egymillióan nézték meg, sikerült online is megrendeznünk a gyerekemelési világrekordot, készültek a Talentum interjúk, díjaztuk a családbarát vállalatokat, ahol idén külön értékeltük a vírushelyzetre adott jó válaszokat. A babazászlóink többszáz településen lobognak, kitűzte a Miniszterelnökség és a Főpolgármesteri Hivatal is. Valamint az Apa-, Nagyszülő füzeteink után megjelent a Testvér-füzetünk, amit a védőnőktől kapnak meg a kismamák. Tehát azt kell mondanom, hogy úgy látszik, a mozgalomra ösztönzőleg hatottak a nehezített körülmények.

Elsősorban milyen nehézségekre, problémákra kínált megoldásokat a mozgalom? 

Tudjuk, hogy egy krízishelyzet építhet is egy emberen, családon, és rombolhat is. Mi abban próbáltunk segíteni, hogy a nehézségek inkább összehozzák a közösségeket, ne szétválasszák. Veszekedés helyett inkább bújjunk össze, szidás helyett inkább fejezzük ki a hálánkat a másik felé.

Kritikaként  fogalmazzák meg néha, hogy miért csak a pozitív családképről beszélünk, miközben mennyi a válás, családon belüli erőszak, elszegényedés, betegség... Erre mi a válaszod?

A szüleim, Kopp Mária és Skrabski Árpád Boldogságkeresés útjai és útvesztői című könyvének a lényege, hogy tudományosan bizonyított, hogy szidással még senkit sem sikerült megváltoztatni, dicsérettel viszont igen. Ez a mi alapfilozófiánk. Ha sokat dicsérjük a világot, kiemeljük a jót, akkor válhat egy egész társadalom boldogabbá. Mi szeretnénk, ha az öröm beköltözne a házakba, ezen dolgozunk, mert a vírushelyzet is megmutatta, hogy a boldogság nem a körülményektől függ, hanem az emberek pozitív hozzáállásától.

Azt tapasztaltam, hogy 2020-ban sokkal nagyobb szükség volt az összefogásra, az emberi együttműködésekre. Ki mindenkinek lehetünk ezért hálásak?

Igen, az ember végre észrevette, hogy kik fontosak számára. Nem tudom, más kinek hálás, de én a családomnak, munkatársaimnak, barátaimnak, hogy mindenki próbált nekem segíteni, hogy minél jobban működjön a világunk.

Mi lehet a pozitív hozadéka a járványnak szerinted?

Jobban örülünk majd, ha szabadon mozoghatunk és jobban megbecsüljük a mindennapjainkat. Most Gulág-túlélők könyveit olvasom, ahhoz képest a mostani világunk mennyország. Minden viszonylagos és mindennek lehet örülni, ha tudatosan figyelünk rá, hogy észrevegyük. Például milyen jó, ha egészségesek vagyunk, ezért minden nap hálát lehet adni.

Úgy prognosztizálják, hogy a 2021-es év sem lesz még a régi. Mik a tervek, mire érdemes idén hangsúlyt helyezni?

A mozgalom eddig is teljes anyagi bizonytalanságban működött. Minden évben keresünk szponzorokat, adakozókat, pályázunk. Így nagyon nehéz tervezni, de most még ennél is bonyolultabb, mert minden eseményt, akciót úgy tervezünk, hogy vagy személyes lesz, vagy virtuális, és még alkalmazkodunk ahhoz is, hogy az embereknek mire van szükségük. Segítünk a fiataloknak, hogy online találkozzanak, nézhessék a Szóbox-vitáinkat, a szülőknek segítünk a konfliktusok kezelésében, az egyedülállóknak a pártalálásban, a nagyszülőknek a kapcsolattartásban.

Dokumentumfilmesként a műveid által kifejezed a személyes véleményed, és politikai vitaműsorokban is szívesen szerepelsz. Egyre több téma lett átpolitizált – gender, oktatás, pandémia, oltás, – erről mit gondolsz?

Igen, rendszeresen előkerülnek világnézeti, politikai témák. Próbálok hídszerepet betölteni, hiszen a mozgalomnak ötpárti támogatottsága van. Minden oldalról vannak támogatóink. Szerintem fontos az, hogy az embernek legyen véleménye és azt merje is elmondani, de ugyanúgy fontos meghallgatni a másikat. Apukám mindig arra nevelt, hogy tudjak érvelni, vitatkozni. Neki az volt a véleménye, hogy mindenkit meg kell hallgatni, a gondolatoktól nem szabad félni, ha az embernek van egységes világképe, akkor mindent a helyére tud tenni.

Édesanyád, Kopp Mária is foglalkozott a gender témával. Mit gondolt erről?

Anyukám azt mondta, hogy nagyon fontos a nemi szerepek változása. A magyarok nagyon tradicionálisan gondolkodnak, és a férfiak úgy érzik, hogy egyedül kell tudniuk eltartani a családot, pedig ma már teljesen természetes, hogy kétkeresős a család és a férfiak is végeznek házimunkát vagy foglalkoznak a gyerekekkel. A férfiak számára a gyerekkel való foglalkozás a legfontosabb egészségvédő faktor. Tehát nagyon fontos, hogy támogassuk a nemi szerepek átalakulását, mert így sokkal egészségesebbek és boldogabbak lehetünk és kevesebbet kell szorongani a férjnek és a feleségnek is!

Az interjút Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi, Három Királylány alelnöke készítette.

(Fotó: Förster Tamás)

Előző oldalra »  •  Főoldalra »

Aktualitásaink

Még több

Interaktív

Index

Névmutató a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom sokoldalú tevékenységéről

0-9ABCCsDEFGGyHIJKLMNNyOÖPRSSzTUÜVZ

Videó galéria

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot!